مدیرکل آژانس: جهان با تهدید یک تصویر بسیار محو از فعالیت‌های غنی‌سازی ایران روبروست

۱۴۰۰/۹/۲۳

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت محدودیت‌هایی که بازرسان این نهاد در ایران با مواجه‌اند، جهان را با تهدید یک «‌یک تصویر بسیار مبهم» از فعالیت‌های غنی‌سازی ایران روبرو می‌کند.

او در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز سه‌شنبه ۲۳ آذر گفت اگر ایران می‌خواهد «کشوری محترم در جامعه جهانی» باشد راهی برای «دور زدن» فعالیت بازرسان آژانس وجود ندارد.

ابراز نگرانی گروسی از محدودیت‌های بازرسان آژانس در حالی است که محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران صبح‌ سه‌شنبه، درخواست آژانس برای دسترسی به تاسیسات کرج را «خارج از پادمان» خواند و افزود: «ما در چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی عمل می‌کنیم و غیر از آن را قبول نداریم.»

او به خبرگزاری ایسنا گفت برجام معاهده است و کشورهای طرفین تعهدات متقابل داشتند. وقتی آنها به تعهداتشان عمل نکردند و تحریم اعمال کردند دلیلی ندارد تعهدات برجامی را به ما تحمیل کنند.

اسلامی گفت: «مساله کرج در یک بسته است و موارد ادعایی و کرج به هم پیوسته است و باید با هم حل و فصل شوند.»

رییس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فرآیند‌های ایران مطابق قوانین و مقررات نظارت دارد، موضوع غنی‌سازی ۹۰ درصدی را رد کرد و گفت: «این اتهامات را دشمنان به ما نسبت می‌دهند.»

پیشتر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته بود از آنجا که سایت کرج به برنامه هسته‌ای ایران مربوط می‌شود، این سازمان نمی‌تواند بدون اطلاع از وضعیت این سایت، اطلاعات دقیق را به مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ارائه کند.

گروسی در گفت‌وگو با الجزیره گفت: «این توصیف که سایت کرج تاسیسات هسته‌ای نیست، صحیح است، اما این سایت به برنامه هسته‌ای مربوط و برای آن لازم است، زیرا جایی است که در آن سانتریفیوژها برای غنی‌سازی اورانیوم ساخته می‌شوند.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: «تا ندانیم در کرج چه می‌گذرد، قادر نخواهیم بود به مذاکره‌کنندگان برجام بگوییم که وضعیت چگونه است، تا بتوان در توافق ارقام دقیقی گنجاند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران در پی آن است دوربین‌های نظارتی خود را که در حمله اخیر در تاسیسات هسته‌ای کرج آسیب دید، دوباره در این تاسیسات نصب کند.

مستند کوتاه - پیمان ژنو
نگاه روز
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید