نخست وزیر اسرائیل در پی دیدار از امارات: بسیار خوش‌بین به خانه برمی‌گردم

۱۴۰۰/۹/۲۲

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در سفر تاریخی خود به امارات با محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی دیدار کرد. سفر بنت به ابوظبی اولین سفر یک نخست وزیر اسرائیل به امارات است که یک سال پس از عادی‌سازی روابط دو کشور انجام می‌شود. او در پی این دیدار گفت «بسیار خوش‌بین» به کشورش برمی‌گردد.

اوفر جندلمن، سخنگوی نخست وزیر اسرائیل با انتشار توییت و عکسی از دیدار بنت و بن زاید در کاخ ولیعهد ابوظبی در روز دوشنبه ۲۲ آذر خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، نخست وزیر اسرائیل که شامگاه یکشنبه در چارچوب دیپلماسی منطقه‌ای خود وارد امارات شد، در بدو ورود به این کشور گفت که بی‌صبرانه منتظر تقویت روابط دیپلماتیک بین دو کشور است.

پیشتر عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات متحده عربی از بنت استقبال کرده بود.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه از ابوظبی نوشت که مسائل تجارت دوجانبه، یکی از موضوعات محوری در سفر بنت به امارات است.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع در هیات اسرائیلی نوشت نخست وزیر اسرائیل با مقام‌های اماراتی در زمینه‌های فناوری، فرهنگ و سرمایه‌گذاری دیدار خواهد داشت.

نشریه اسرائیل هیوم به نقل از مقام‌های اسرائیلی که نامشان فاش نشده نوشت انتظار می‌رود نفتالی بنت در جریان سفر خود به امارات اطلاعاتی را درباره پهپادها و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در منطقه در اختیار محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی قرار دهد.

همچنین سفیر اسرائیل در امارات گفت فروش تسلیحات نظامی اسرائیل به امارات متحده عربی در حال انجام است. اما رویترز به نقل از منابعی صنعتی در اسرائیل نوشت هنوز سامانه دفاع هوایی پیشرفته اسرائیل به امارات ارائه نشده است.

سال گذشته امارات متحده عربی و بحرین از جمله کشورهایی بودند که در چارچوب توافق «ابراهیم» روابط خود با اسرائیل را عادی‌سازی کردند.

بر اساس بیانیه‌ منتشر شده از سوی خبرگزاری رسمی امارات، محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی در جریان سفر نفتالی بنت به این کشور درباره «ثبات در خاورمیانه» ابراز امیدواری کرد و گفت این سفر «روابط همکاری را به سوی گام‌های مثبت‌تر در جهت منافع مردم دو کشور و منطقه ارتقاء می‌دهد».

بنت هم در پیامی ویدیویی پیش از بازگشت به کشورش گفت مذاکراتی «مهم، عمیق و صریح» درباره منطقه داشته است.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود بسیار خوشبین است که روابط دو کشور می‌تواند الگویی درباره چگونگی استقرار صلح در خاورمیانه باشد.

در بیانیه مشترک دو کشور هم این سفر «نقطه عطف دیگری در توسعه روابط گرم و شراکتی بزرگ» توصیف شده است. با این حال در بیانیه به مساله فلسطین و برنامه اتمی ایران اشاره نشده است.

روز یکشنبه و پیش از انجام سفر بنت به امارات، رسانه‌های اسرائیلی نوشتند تهدید ایران احتمالا محور اصلی دیدار دو رهبر سیاسی اسرائیل و امارات خواهد بود.

هفته گذشته مشاور امنیت ملی امارات به ایران سفر و در تهران با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

سفر بنت به امارات در حالی است که در هفته‌های اخیر نیروی دریایی امارات متحده عربی در کنار نیروهای آمریکا، اسرائیل و بحرین رزمایش مشترکی را برای تمرین عملیات امنیت دریایی چندجانبه در دریای سرخ برگزار کردند.

همچنین این سفر همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین برای احیای برجام صورت می‌گیرد. اسرائیل و کشورهای عربی منطقه می‌خواهند مذاکره با ایران مداخلات جمهوری اسلامی در منطقه و همچنین برنامه موشکی این کشور را شامل شود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
مستند کوتاه: آلبر کامو، نماد شورش
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید