نماینده روسیه به ایران‌ اینترنشنال: مذاکرات وین اکنون در مسیر درستی قرار گرفته است

۱۴۰۰/۹/۲۱

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفت که با وجود شروع سخت مذاکرات هسته‌ای ایران در هفته گذشته، این مذاکرات در هفته جاری به‌شکل سازنده‌تری در حال پیشرفت است.

اولیانوف افزود که گفت‌وگوها در مسیر درستی قرار گرفته، مذاکره‌کنندگان وقت تلف نمی‌کنند و گفت‌‌وگوها در جریان است و جلسات دیگری در سطح عالی برگزار خواهد شد.

نماینده روسیه در مذاکرات وین با اشاره به جریان مذاکرات خود را «کاملا خرسند» توصیف کرد.

اولیانوف همچنین اشاره کرد که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، به «نتایج موفقیت‌آمیز این گفت‌وگوها کاملا متعهد است» و روسیه و‌ آمریکا هر دو خواستار احیای توافق هسته‌ای منعقد شده در سال ۲۰۱۵‌ هستند.

نماینده روسیه در مذاکرات وین از عملکرد اتحادیه اروپا در میانجی‌گری این مذاکرات میان تهران و واشینگتن اظهار خشنودی کرد.

اولیانوف تاکید کرد که مبنای گفت‌وگوها همان متن مورد توافق پس از برگزاری شش دور مذاکره و پیش از رسیدن رئیسی به ریاست ‌جمهوری است.

این در حالی است که پیشتر رئیسی و تیم جدید مذاکره‌کنندگان ایران تلاش داشتند نتایج حاصل در شش دور مذاکرات انجام شده پیش از رسیدن او به مقام ریاست‌جمهوری را نادیده بگیرند.

در همین حال وزرای خارجه گروه هفت، در نشست روز یکشنبه ۲۱ آذرماه خود در شهر لیورپول بریتانیا، به تهران هشدار دادند که زمان برای احیای برجام در حال به اتمام رسیدن است و ایران باید از تنش‌زایی هسته‌ای بپرهیزد و از این فرصت، پیش از پایان آن، برای رسیدن به یک توافق استفاده کند.

مقام‌های بریتانیا، به عنوان میزبان نشست گروه هفت، نیز گفتند که مذاکرات وین، آخرین شانس جمهوری اسلامی برای انجام مذاکره با راه‌حلی جدی است.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، گفت که ایران هنوز برای موافقت با توافقنامه هسته‌ای مذکور فرصت دارد و جمهوری اسلامی اجازه ساخت بمب هسته‌ای را نخواهد داشت.

بریتانیا از میان امضاکنندگان برجام، اولین کشوری بود که هفته گذشته به ایران اولتیماتوم داد و این هشدار را روز ‌یکشنبه، ۲۱ آذرماه بار دیگر تکرار کرد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه با آمریکا نیز با جدی خواندن مکالمات میان کشورهای گروه هفت گفت که زمان در حال گذر است و اعضای گروه هفت درباره مذاکرات برجام موضع مشترکی دارند.

وزیر خارجه آلمان نیز روز شنبه ۲۰ آذرماه از روند پیشرفت مذاکرات برجام اظهار ناخرسندی کرده بود.

علی باقری کنی، مذاکره‌کنندگان ارشد ایران، روز یکشنبه به «پرس تی‌وی» گفت که کشورهای اروپایی در ارائه ابتکاری سازنده و یا پیشنهادنامه درمانده‌اند و طرفین اروپایی موفق به ارائه ابتکاری برای از بین بردن اختلاف‌نظرها برای برداشتن تحریم‌ها نشده‌اند.

مذاکره‌کنندگان ارشد ایران خاطرنشان کرد که اختلاف‌نظرها پیرامون رفع تحریم‌ها از دوره مذاکرات پیش از آغاز ریاست‌ جمهوری ابراهیم رئیسی برجاست. او این اختلاف‌نظرها را متنوع و متعدد خواند.

باقری کنی همچنین در گفت‌وگو با تلویزیون المیادین لبنان، رویکرد ایران در مذاکرات اخیر را موفق توصیف کرد و گفت پیشرفت خوبی در این زمینه حاصل شده است که راه را برای «مذاکرات جدی» هموار خواهد کرد.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید