وزیر خارجه آلمان: هیچ پیشرفتی در مذاکرات احیای برجام حاصل نشده است

۱۴۰۰/۹/۲۱

آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان، گفت که هیچ پیشرفتی در مذاکرات وین برای احیای برجام حاصل نشده و پیشنهادهای جدید جمهوری اسلامی روند این گفت‌وگوها را شش ماه به عقب انداخته است.

وزیر خارجه آلمان در حاشیه نشست گروه هفت گفت: «در روزهایی که گذشت معلوم شد که هیچ پیشرفتی نداشته‌ایم. پیشنهادهای جدید ایران، مذاکرات را شش ماه به عقب انداخته و همه چیز از روی میز برداشته شده است.»

در همین حال، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت وزرای خارجه گروه هفت در نشست خود در لیورپول اتفاق نظر داشتند که هنوز امکان احیای توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد، اما زمان رو به اتمام است.

در حالی که مذاکرات وین روز شنبه متوقف شد و‌ قرار بود ادامه مذاکرات به صورت دورکاری برگزار شود، در ساعت‌های پایانی شنبه هیات ایرانی برای دیدار با انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات، در هتل کوبورگ حاضر شدند و سپس نمایندگان روسیه و‌ چین نیز به آنها اضافه شدند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه ایران اعلام کرد که عصر شنبه نشستی میان علی باقری‌کنی، مذاکره کننده ارشد ایران، با مذاکره‌کنندگان ارشد سه کشور اروپایی در وین برگزار شد و قرار است روز یکشنبه نشست‌هایی به صورت دو و چندجانبه میان هیات‌ها برگزار شود.

باقری‌ به خبرگزاری صدا و سیما گفت که نسبت به حصول توافق در مذاکرات وین خوشبین است و خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی با همان مواضع هفته پیش بر سر میز مذاکره حاضر شد و از مواضع خود عقب‌نشینی نکرده است.

باقری پیش‌تر در روز شنبه گفته بود که موضوعات اختلافی در پیش‌نویسی که حاصل شش دور مذاکره قبلی در وین است، هنوز حل نشده و روی میز است.

در همین حال، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، گفت که نشست هماهنگی اعضای برجام،‌ بدون ایران، به منظور تبادل نظر درباره تحولات جاری در جریان گفت‌وگوهای وین، عصر شنبه تشکیل شد.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین فضای مذاکرات هسته‌ای را «مثبت» خواند و گفت باعث تعجب او است که برخی از تحلیلگران و روزنامه‌نگاران این مذاکرات را به گونه‌ای دراماتیک، به صورت «تقریبا بن‌بست» توصیف می‌کنند.

خلاصه خبرها
چند چند
یکی از ما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید