ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به ماموریت رزمی خود در عراق پایان داد

۱۴۰۰/۹/۱۹

ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در عراق به ماموریت رزمی خود در این کشور پایان داد و از این پس در نقش‌های آموزشی و مستشاری به کار خود در عراق ادامه خواهد داد.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، روز پنجشنبه در یک توییت از «پایان رسمی» ماموریت نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در این کشور خبر داد و نوشت: «امروز آخرین دور گفت‌وگو با ائتلاف را که سال گذشته آغاز کرده بودیم به پایان رساندیم.»

رویترز به نقل از مقامات امنیتی و دیپلمات‌های غربی گزارش داد تغییر نقش نیروهای ائتلاف تغییر چندانی در تعداد آنها ایجاد نمی‌کند و این نیروها طی سال‌های اخیر حضور رزمی محدودی در عملیات‌ها داشته‌اند.

فرانک مکنزی، فرمانده سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، به آسوشیتدپرس گفت که با وجود تغییر نقش نیروهای آمریکایی در عراق به حالت غیر رزمی، دو هزار و ۵۰۰ نیروی این کشور همچنان در عراق باقی خواهند ماند.

مکنزی همچنین افزود که نیروهای آمریکایی همچنان در مبارزات عراق با داعش، پشتیبانی هوایی و سایر کمک‌های نظامی را به ارتش این کشور ارائه خواهند کرد.

فرمانده سنتکام پیش‌بینی کرد با توجه به اینکه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق خواهان خروج کامل آمریکا از این کشور هستند، این گروه‌ها در طول ماه جاری میلادی موجی از اقدامات خشونت‌بار را انجام خواهند داد.

ماموریت ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در عراق پس از حمله این گروه بر بخش‌های وسیعی از عراق در سال ۲۰۱۴ آغاز شد.

خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه: آلبر کامو، نماد شورش

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید