هشدار آمریکا به ایران درباره شکست مذاکرات:بایدن دستور آمادگی برای مسیرهای دیگر را صادر کرد

۱۴۰۰/۹/۱۸

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، به ایران درباره شکست مذاکرات هشدار دادند و گفتند که جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده به تیم خود دستور داده است تا برای در پیش گرفتن مسیرها و گزینه‌های دیگر در صورت شکست دیپلماسی آماده شوند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه و ساعاتی پس از برگزاری دور جدید مذاکرات وین، گفت که دولت آمریکا همچنان بر این باور است که دیپلماسی بهترین راه برای برنامه هسته‌ای ایران است اما با توجه به اقدامات اخیر ایران، جو بایدن از تیم خود خواسته در صورت شکست دیپلماسی آماده باشند.

سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد که به دستور جو بایدن رییس جمهوری آمریکا، ما در حال آماده کردن مسیر دیگری هستیم.

ساکی افزود که که اگر مذاکرات وین برای احیای توافق سال ۲۰۱۵ برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران با شکست مواجه شود، ما چاره‌ای جز اتخاذ تدابیر اضافی برای محدود کردن ایران نخواهیم داشت.

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز به خبرنگاران گفت که به شما اطمینان می‌دهم اگر رژیم ایران، آمریکا را دست‌کم بگیرد، به شدت شگفت‌زده خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که قضاوت درباره اینکه آیا ایران در مذاکرات وین درباره احیای برجام انعطاف نشان می‌دهد یا خیر، چند روز طول می‌کشد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز روز پنجشنبه به شبکه الجزیره گفت که ایالات متحده آماده مذاکره مستقیم با مقام‌های ایرانی در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است. مالی اضافه کرد که مذاکره مستقیم بهترین راه حل برای چنین موضوع پیچیده‌ای است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیز روز پنجشنبه با بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل در واشینگتن دیدار کرد و گفت که عمیقا نگران اقدامات هسته‌ای ایران و فقدان تعامل سازنده دیپلماتیک هستیم.

وزیر دفاع آمریکا گفت: «اگر سیاست فعلی در قبال ایران شکست بخورد، جو بایدن به صراحت گفته که ما برای روی آوردن به گزینه‌های دیگر آماده‌ایم.»

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، نیز که برای دیدار با وزیر دفاع آمریکا به پنتاگون رفته بود گفت که مشتاقانه منتظر عمیق‌تر شدن گفت‌وگوها درباره آمادگی نظامی مشترک برای رویارویی با ایران و توقف برنامه‌های هسته‌ای آن هستیم.

پیش از این یک مقام آمریکایی گفته بود که وزیران دفاع آمریکا و اسرائیل طی دیدار روز پنجشنبه خود در واشینگتن درباره برگزاری مانورهای نظامی با هدف آمادگی برای «حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران» رایزنی خواهند کرد تا اگر دیپلماسی شکست خورد، به عنوان آخرین حربه مورد استفاده قرار گیرد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، اما از اظهار نظر درباره گزارش رویترز مبنی ‌بر رایزنی اسرائیل و آمریکا برای برگزاری مانورهای نظامی با هدف آمادگی برای «حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران» خودداری کرد، اما گفت ایالات متحده به‌طور معمول تمرینات و آموزش‌هایی را با همتایان اسرائیلی خود برگزار می‌کند.

در همین حال سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، احتمال برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل را همزمان با مذاکرات وین، عاملی «بی‌ثبات کننده» خواند و گفت که این رزمایش پیچیدگی‌هایی به همراه خواهد داشت.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: «باید تا حد امکان خویشتن‌داری کنیم و بر تسهیل فرآیند مذاکرات تمرکز کنیم.»

هشدار مقام‌های دولت آمریکا به ایران درباره پیامدهای شکست احتمالی مذاکرات در حالی است که هشتمین نشست کمیسیون مشترک برجام عصر پنجشنبه در وین برگزار شد.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از این نشست گفت عزم و اراده جدیدی برای دستیابی به توافق را احساس کرده است. با این حال علی باقری بر مواضع قبلی ایران تاکید کرد و از جدیت جمهوری اسلامی در مذاکرات خبر داد.

همزمان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت در مذاکرات وین برای احیای برجام پیشرفتی حاصل نمی‌شود، چرا که ایران پیشنهادهایی ارائه می‌دهد که با هدف دستیابی به توافق تناسب ندارند.

تازه‌ترین خبرها

ایران ۱۴۰۰
تیتر اول
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید