وزیران دفاع آمریکاواسرائیل برای برگزاری مانور حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران رایزنی می‌کنند

۱۴۰۰/۹/۱۸

یک مقام آمریکایی گفت که انتظار می‌رود وزیران دفاع آمریکا و اسرائیل در واشینگتن درباره برگزاری مانورهای نظامی با هدف آمادگی برای «حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران» رایزنی کنند تا اگر دیپلماسی شکست خورد، به عنوان آخرین حربه مورد استفاده قرار گیرد.

این در حالی است که بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، و داوید برنه‌عا، رییس موساد، به واشینگتن سفر کرده‌اند تا در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای به مقامات آمریکایی تاکید کنند که برای مقابله با تهدید جمهوری اسلامی، فشارها باید بر ایران افزایش یابد.

بنی گنتس نیز در توییتی با اشاره به سفرش به واشینگتن برای دیدار با همتای آمریکایی خود، لوید آستین، گفت: «در این دیدار راه‌های حفظ برتری امنیتی اسرائیل در منطقه و چالش‌های امنیتی، از جمله برخورد با ستیزه‌جویی‌های ایران مورد بحث قرار خواهد گرفت.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین افزود: «ایران تهدیدی علیه صلح جهان و منطقه است و می‌خواهد به تهدیدی وجودی علیه اسرائیل تبدیل شود.»

گنتس در ادامه گفت که در واشینگتن درباره راه‌های جلوگیری از رسیدن ایران به «عرصه هسته‌ای» و سایر اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی بحث خواهد شد.

همزمان سخنگوی پنتاگون نیز اعلام کرد وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه با همتای اسرائیلی خود درباره نگرانی‌های مشترک در مورد اقدامات تحریک‌آمیز ایران گفت‌وگو خواهد کرد.

در همین حال، جروزلم پست به نقل از یک دیپلمات ارشد اسرائیلی نوشت بنی گنتس و داوید برنه‌عا در این سفر از مقامات آمریکایی خواهند خواست که ضمن اعمال فشار بر ایران در مذاکرات هسته‌ای، تحریم‌ها را لغو نکرده و به سمت «توافق بد» نروند.

از سوی دیگر، شبکه کان اسرائیل گزارش داد که نیروی هوایی این کشور در بهار آینده به منظور شبیه‌سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران، رزمایش گسترده‌ای را بر فراز دریای مدیترانه برگزار خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، در رزمایش نیروی هوایی اسرائیل از ده‌ها جنگنده و همچنین هواپیمای فوق پیشرفته جاسوسی گلف‌استریم جی۵۵ با نام نظامی اورون استفاده خواهد شد.

در همین حال، در آمریکا نیز فشارهای داخلی به دولت بایدن برای اتخاذ مواضع سخت‌گیرانه‌تر علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد.

به گزارش واشینگتن فری بیکن، در بودجه نظامی ۲۰۲۲ آمریکا، بندی گنجانده شده که دولت جو بایدن را ملزم می‌کند در ازای رفع احتمالی هر یک از تحریم‌های ایران به کنگره توضیح دهد. این بند که از سوی کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان پیش‌بینی شده، با حمایت نمایندگان هر دو حزب همراه بود.

به موجب این بند، پنتاگون موظف است به کنگره توضیح دهد رفع احتمالی هر یک از تحریم‌های ایران چگونه ممکن است به زیرساخت‌های نظامی جمهوری اسلامی، از جمله در ارتباط با نیروهای نیابتی و برنامه موشکی آن، کمک کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
اقتصاد و بازار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید