وال‌استریت‌ ژورنال: ریاض برای مقابله با حملات حوثی‌ها از متحدانش درخواست تجهیزات کرد

۱۴۰۰/۹/۱۶

روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی و سعودی نوشت در پی حملات مداوم موشکی و پهپادی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به عربستان سعودی، این کشور با کمبود تجهیزات دفاعی مواجه شده و از متحدان خود در اروپا، خلیج‌فارس و از ایالات‌متحده درخواست کمک فوری کرده است.

این روزنامه روز سه‌شنبه ۱۶ آذر به نقل از این مقام‌ها نوشت دولت عربستان سعودی در حال درخواست از آمریکا برای ارسال صدها فروند موشک‌های رهگیری سامانه دفاع موشکی پاتریوت است.

دو مقام آمریکایی به وال استریت ژورنال گفتند فروش مستقیم این موشک‌های رهگیری به عربستان سعودی توسط وزارت خارجه آمریکا در دست بررسی است.

هنوز وزارت خارجه آمریکا و شرکت تولیدکننده این تجهیزات به طور رسمی در این باره اظهارنظر نکرده‌اند، اما در ماه نوامبر وزارت خارجه آمریکا با فروش یک سامانه موشک‌های هوابه‌هوای پیشرفته با برد متوسط به ارزش حدود ۶۵۰ میلیون دلار به عربستان سعودی موافقت کرد.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، طی چند ماه گذشته، عربستان سعودی هر هفته از سوی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن مورد حملات موشکی و پهپادی قرار گرفته است.

این مقام‌ها افزودند ارتش سعودی با موفقیت اغلب این حملات را با سیستم دفاع پاتریوت دفع کرده، اما زرادخانه این سیستم دفاع موشکی، شامل موشک‌هایی که برای سرنگونی سلاح‌‌های هوابرد استفاده می‌شود، «به طرز خطرناکی» رو به کاهش است.

وال استریت ژورنال اضافه کرد در همین حال، ارتش آمریکا در چارچوب سیاست رویگردانی جو بایدن از خاورمیانه برای مقابله با چین، بسیاری از تسلیحات آمریکایی را که از نیروهای آمریکایی دفاع و امنیت عربستان سعودی را تامین می‌کرد، از این کشور خارج کرد.

این خبر وال استریت ژورنال در حالی است که به نوشته این روزنامه، پیشتر گزارشی درباره نگرانی‌های عربستان سعودی از وضعیت امنیتی خود و همچنین چنین درخواستی منتشر نشده است.

این روزنامه نوشت در حالی که به نظر می‌رسد مقام‌های آمریکایی درخواست ریاض را تایید کنند، مقام‌های سعودی نگرانند که بدون ذخیره کافی از موشک‌های سامانه پاتریوت، حملات مداوم حوثی‌ها می‌تواند منجر به تلفات جانی یا آسیب به زیرساخت‌های مهم نفتی عربستان سعودی شود. در ماه ژانویه، حوثی‌ها دربار سلطنتی حمله کردند، اما به کسی آسیب نرسید.

وال استریت ژورنال نوشت در حالی است که پیشتر بایدن تلاش کرده روابط واشینگتن-ریاض را نسبت به دوران دونالد ترامپ تغییر دهد، این درخواست دولت سعودی تعهد آمریکا به خاورمیانه را مورد آزمایش قرار داده است.

این روزنامه یکی از نشانه‌های تنش در روابط این دو کشور را، لغو ناگهانی سفر برنامه‌ریزی شده لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به ریاض در ماه سپتامبر دانست و اضافه کرد وزیر دفاع آمریکا در سفر ماه گذشته خود به منطقه نیز از عربستان سعودی دیدار نکرد.

به گفته یک مقام دولتی سعودی، تعداد حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی به طرز قابل توجهی افزایش یافته و پهپادهای این شبه‌نظامیان در ماه گذشته ۲۹ بار و در ماه اکتبر ۲۵ بار به خاک عربستان سعودی حمله کردند.

همچنین بر اساس این گزارش، عربستان سعودی در ماه گذشته هدف ۱۱ حمله موشکی و در ماه اکتبر هدف ۱۰ حمله موشکی قرار گرفت.

این آمار در قیاس با آمارهای قبلی افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

تیموتی لندرکینگ نماینده ویژه آمریکا در امور یمن روز جمعه در یک نشست گفت که حوثی‌ها در سال ۲۰۲۱ حدود ۳۷۵ حمله فرامرزی علیه عربستان سعودی انجام دادند.

با این حال به گفته مقام‌های آمریکایی، عربستان سعودی موفق شده از هر ۱۰ حمله موشکی یا پهپادی، تقریبا ۹ حمله را خنثی کند.

پدافند هوایی عربستان سعودی روز دوشنبه یک موشک بالیستیک را بر فراز ریاض رهگیری کرد و وزارت دفاع این کشور گفت که ترکش‌ها به چندین منطقه مسکونی اصابت کرد اما خسارتی وارد نشد.

در حالی که آمریکا با افزایش قیمت نفت دست و پنجه نرم می‌کند، وال استریت ژورنال نوشت مقام‌های آمریکایی معتقدند آنان موظفند به عربستان سعودی در دفاع از خود کمک کند.

پیشتر حمله به تاسیسات شرکت دولتی آرامکو در سال ۲۰۱۹، موجب تعلیق موقت برخی تولیدات نفتی شد.

اخبار
پنجره
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید