چین تهدید کرد آمریکا بهای تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن را خواهد پرداخت

۱۴۰۰/۹/۱۶

تنها چند هفته پس از مذاکرات آمریکا و چین برای کاهش تنش‌ها در روابط این دو کشور، چین تهدید کرد آمریکا بهای تصمیم خود را مبنی بر تحریم دیپلماتیک بازی‌های زمستانی المپیک که قرار است در پکن برگزار شود، خواهد پرداخت.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه ۱۶ آذر با این حال درباره اقدامات تلافی‌جویانه احتمالی پکن در این زمینه توضیحاتی ارائه نکرد و فقط گفت: «همه منتظر باشیم و ببینیم.»

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد مقام‌های دولتی آمریکا قصد دارند به دلیل نقض حقوق بشر در چین، المپیک زمستانی پکن را تحریم کنند، هرچند ورزشکاران آمریکایی آزادند برای شرکت در این رقابت‌ها به پکن سفر کنند.

این تحریم‌ که ماه‌ها از سوی برخی از اعضای کنگره و گروه‌های مدافع حقوق بشر درخواست می‌شد، با وجود تلاش‌ها برای تثبیت روابط میان واشینگتن و پکن و دیدار ویدیویی اخیر میان جو بایدن و شی جین‌پینگ صورت گرفت.

آمریکا قرار است میزبان المپیک تابستانی ۲۰۲۸ در لس‌آنجلس باشد و در عین حال آماده ارائه نامزدی خود برای میزبانی المپیک زمستانی سال ۲۰۳۰ است.

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به «اقدام متقابل قاطعانه» پکن و هشدار درباره «عواقب جدی» تحریم آمریکا، این اقدام را خلاف اصول المپیک خواند.

دولت آمریکا آنچه را نسل‌کشی علیه اقلیت مسلمانان در غرب چین خوانده، دلیل این تحریم‌ها اعلام کرده است.

پس از این تصمیم آمریکا، گرنت رابرتسون، معاون نخست‌وزیر نیوزیلند، با اشاره به کرونا اعلام کرد این کشور نمایندگان دیپلماتیک در سطح وزارتی به المپیک ۲۰۲۲ پکن اعزام نخواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
امروز
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید