مشاور امنیت ملی آمریکا: گفت‌وگوی بایدن و پوتین درباره ایران سازنده بود

۱۴۰۰/۹/۱۶

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، با اشاره به اینکه بایدن و پوتین در تماس ویدیویی روز سه‌شنبه خود گفت‌وگوی سازنده‌ای درباره ایران داشتند، گفت که عدم جدیت ایران در مذاکرات، کشورهای ۱+۵ را متحد می‌کند.

پیشتر نیز یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته بود که در تماس ویدیویی روز سه‌شنبه جو بایدن با ولادیمیر پوتین، علاوه بر تنش در مرز اوکراین و حملات سایبری، برخی از مسائل حیاتی امنیت ملی آمریکا، از جمله گفت‌وگو درباره نگرانی واشینگتن از اقدامات ایران در پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای و تهدیدی که برای صلح و امنیت منطقه ایجاد می‌کند، در دستور کار قرار دارد.

تماس ویدیویی روز سه‌شنبه روسای جمهور آمریکا و روسیه دو ساعت طول کشید و به گفته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در بخشی از آن بایدن و پوتین گفت‌وگوی سازنده‌ای درباره ایران داشتند.

سالیوان به جزییات گفت‌وگوی بایدن و پوتین درباره ایران اشاره نکرد اما گفت که روسیه پیشتر نیز در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای تهیه برجام همکاری نزدیکی با آمریکا داشت و اکنون نیز آمریکا و روسیه به تماس‌های نزدیک خود برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهند.

مشاور امنیت ملی آمریکا درباره میزان جدیت ایران در مذاکرات وین نیز خاطرنشان کرد که هر چه ایران بیشتر عدم جدیت خود در مذاکرات وین را نشان دهد، اتحاد بیشتری میان کشورهای ۱+۵ شکل می‌گیرد و اکنون نیز توپ در زمین ایران است تا مشخص کند که در مذاکرات جدی است یا نه.

کاخ کرملین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین در گفت‌وگو با جو بایدن تاکید کرده است که توافق‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران باید به همان گونه‌ای که از ابتدا در مورد آنها توافق شده بود به اجرا درآیند.

همزمان کاخ سفید نیز اعلام کرد که رییس جمهوری آمریکا در تماس ویدیویی روز سه‌شنبه با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، درباره طیف وسیعی از موضوعات گفت‌وگو کرده است.

بنابر اعلام کاخ سفید، جو بایدن با بیان نگرانی عمیق ایالات متحده و متحدان اروپایی از افزایش نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین، تصریح کرد که در صورت تشدید تنش نظامی از سوی روسیه، آمریکا و متحدانش با اقدامات اقتصادی و اقدامات قوی پاسخ خواهد داد. بایدن همچنین با حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین، خواستار تنش‌زدایی و بازگشت به دیپلماسی شد.

کاخ سفید افزود که روسای جمهور آمریکا و روسیه در تماس ویدیویی خود درباره ثبات استراتژیک، گفت‌وگوهایی جداگانه در مورد حملات سایبری و باج افزارها، و همچنین همکاری مشترک درباره مسائل منطقه‌ای از جمله درباره ایران گفت‌وگو کردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، نیز گفت که جو بایدن در گفت‌وگوی مجازی روز سه‌شنبه خود با پوتین، شفاف و صریح بود و هشدار داد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، آمریکا تسلیحات دفاعی بیشتری در اختیار اوکراین قرار می‌دهد و همزمان با متحدان اروپایی خود تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه روسیه به اجرا خواهد گذاشت.

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود که بایدن به صراحت به پوتین گفت که دیپلماسی باید در چارچوب تنش‌زدایی باشد، نه تشدید و افزایش تنش.

سالیوان اضافه کرد که که تقویت نیروهای ناتو در شرق اروپا که می‌تواند شامل اعزام نیروهای آمریکایی به این منطقه باشد، از جمله دیگر اقداماتی است که آمریکا در صورت حمله احتمالی روسیه به اوکراین انجام می‌دهد.

به گفته مشاور امنیت ملی آمریکا، جو بایدن سران کشورهای اروپایی را از محتوای گفت‌وگوهای خود با پوتین مطلع کرده است و با رهبران کنگره نیز در این باره جلسه برگزار خواهد کرد و روز پنجشنبه نیز در این مورد با رییس جمهوری اوکراین صحبت خواهد کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در نشست خبری خود در ارتباط با گفت‌وگوهای جو بایدن و همتای روسی‌ او، ولادیمیر پوتین، درباره اوکراین گفت: هدف ما این است که از حمله روسیه به اوکراین جلوگیری کنیم، در نتیجه از آنها خواستار تنش‌زدایی هستیم.

خلاصه خبرها
چند چند
مردم معمولی - آفریقا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید