با بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین، قیمت دلار در ایران از مرز ۳۰ هزار تومان گذشت

۱۴۰۰/۹/۱۳

قیمت دلار در بازار ارز ایران که در دو هفته اخیر اندکی کاهش یافته بود روز شنبه و یک روز پس از پایان بی‌نتیجه مذاکرات وین افزایش یافت و به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید.

شماری از وبسایت‌ها، از جمله اقتصاد نیوز، با اشاره به اینکه قیمت دلار در شامگاه چهارشنبه نیز به ۲۹ هزار و ۱۳۰ تومان رسیده بود پیش‌بینی کرده بودند بهای این ارز در صبح شنبه افزایش خواهد یافت.

در روزهای اخیر و همزمان با مذاکرات وین، رسانه‌های ایران از کاهش و سپس اندکی افزایش قیمت دلار خبر داده بودند.

از جمله همشهری ‌آنلاین نهم آذر از کاهش ۱۰۱ تومانی قیمت این ارز خبر داد اما خبرگزاری ایرنا یازدهم آذر نوشت که نرخ هر دلار در صرافی‌های بانکی با ۷۱۲ تومان افزایش به ۲۷ هزار و ۳۲۹ تومان رسیده است.

وبسایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، شامگاه جمعه افزایش قیمت دلار را «یک نقشه کاملا طراحی شده» خواند و آن را به «کانون‌های ارزی در چند کشور خارجی همسایه» و «عناصری در داخل با هدف سوداگری» نسبت داد.

نورنیوز در عین حال گفته بود با اقدامات انجام‌شده در روزهای اخیر، «نوسانات بازار ارز کاملا کنترل شده و تاثیر محسوسی بر روند عمومی در بازار نگذاشته است.»

خبرگزاری ایرنا نیز در گزارشی نوشته بود: «دلالان و سفته‌بازان، با هدف کسب منفعت، و دشمنان با هدف تضعیف اقتصادی ایران، سود خود را در انتشار اخبار جعلی عدم چشم‌انداز روشن مذاکرات می‌بینند.»

خبرگزاری تسنیم دو روز پیش در گزارشی نوشته بود که بودجه سال ۱۴۰۱ با در نظر گرفتن احتمال لغو نشدن تحریم‌ها تدوین شده و دولت با در نظر گرفتن ادامه تحریم‌ها، میزان فروش نفت را یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه با قیمت هر بشکه ۶۰ دلار و نرخ تسعیر ارز را ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته است.

افزایش شدید قیمت دلار مدتی پیش از خروج آمریکا از برجام در سال ۹۷ آغاز شد و قیمت آن در سه سال گذشته حدود ۱۰ برابر شده است.

در گزارش سازمان برنامه و بودجه که اواخر دولت حسن روحانی تهیه شده بود، هشدار داده شد که در صورت ادامه تحریم‌ها، قیمت هر دلار آمریکا در شش سال آینده به حدود ۲۸۵ هزار تومان خواهد رسید.

سازمان برنامه و بودجه در اطلاعیه‌ای اصالت جدول منتشرشده درباره سناریوهای مختلف قیمت ارز و بدهی‌های دولت طی سال‌های آینده را تایید کرد، اما اعلام کرد این جدول نظر رسمی سازمان نیست.

اخبار
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید