مقام آمریکایی: اگر ایران به تعهدات برجام بازنگردد، تحریم‌های بین‌المللی را بازمی‌گردانیم

شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۳

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت اگر ایران به تعهدات خود در برجام بازنگردد، ایالات‌متحده به مجموعه‌ای از «ابزار‌ها» از جمله اعمال تحریم بیشتر از سوی واشینگتن و نیز بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی که به موجب برجام لغو شده بودند، روی خواهد آورد.

این مقام در عین حال درباره احتمال تشدید تحریم‌ها در ارتباط با فروش نفت ایران به چین اظهارنظری نکرد.

او همچنین خاطرنشان کرد که ایران در دور جدید مذاکرات ضمن کنار زدن مواضع قبلی خود که طی شش دور مذاکرات وین برای احیای برجام حاصل شده بود، در مذاکرات هفته گذشته درخواست‌های بیشتری داشت.

این مقام رسمی که خواست نامش فاش نشود، روز شنبه، به خبرنگاران گفت موضع تهران در جریان مذاکرات اخیر نه تنها آمریکا و کشورهای اروپایی، بلکه چین و روسیه را نیز که با ایران همدلی بیشتری دارند «ناامید» کرد.

او افزود چین و روسیه از اینکه ایران تا چه حد پیشنهادهایش را کنار زده متعجب شدند.

این مقام مسئول ضمن تاکید بر اینکه آمریکا همچنان خواهان احیای برجام است، اعلام کرد که زمان برای ایران کوتاه است.

او گفت که جمهوری اسلامی از زمان برای شتاب بخشیدن به برنامه هسته‌ای خود به روش‌های «تحریک‌آمیز» و سنگ‌اندازی در فعالیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مسئول نظارت بر پایبندی به توافق است، استفاده می‌کند.

این مقام آمریکایی ایران را مقصر احیا نشدن برجام دانست و گفت با این وجود ایران به دنبال نیمه‌باز نگه داشتن دروازه گفت‌وگو است.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا از تاریخ برگزاری دور بعدی مذاکرات وین ابراز بی‌اطلاعی کرد، اما گفت که تاریخ کمتر از میزان تمایل ایران برای مذاکره اهمیت دارد.

هفتمین دور مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام در حالی روز جمعه متوقف شد که مقام‌های اروپایی از خواسته‌های دولت جدید ایران ابراز ناراحتی کردند

ساعاتی پیش از پایان مذاکرات و سخنان دیپلمات‌های غربی درباره ناامید کننده بودن پیشنهادهای ایران، مقام‌ها و رسانه‌های جمهوری اسلامی با انتقاد از طرف‌های غربی آنان را «مسئول کند بودن مذاکرات» دانسته بودند.

پس از اعلام توقف هفتمین دور مذاکرات وین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیات مذاکره‌کننده جدید ایران با پیشنهادهای سازنده به وین نیامده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.