رهبر طالبان بدون اشاره به حق تحصیل و حق کار زنان، فرمانی ویژه درباره حقوق زنان صادر کرد

۱۴۰۰/۹/۱۲

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، فرمانی شش ماده‌ای درباره «حقوق زنان» صادر کرد که از جمله رضایت دختران برای ازدواج را تایید می‌کند اما در آن به حق آموزش، حق کار و حق مشارکت سیاسی زنان اشاره‌ای نشده است.

دیده‌بان حقوق بشر نیز ضمن انتقاد از جای خالی حق کار و حق آموزش زنان، درباره اجرا شدن موارد فعلی فرمان رهبر طالبان نیز ابراز تردید کرده است.

فرمان شش ماده‌ای هبت‌الله آخوندزاده که روز جمعه در رسانه‌ها منتشر شد، با تاکید بر «رضایت دختران بالغ در اثنای نکاح»، بر مهریه و ارث زنان، از کسانی که چند زن دارند خواسته است که بین آنان به عدالت رفتار کنند.

هیتر بار، از مقام‌های دیده‌بان حقوق بشر، با تاکید بر اینکه حقوق زنان فقط منحصر به ازدواج نیست، در توییتی نوشت «بسیار غیرمحتمل است» که موارد همین فرمان ویژه آخوندزاده هم به اجرا دربیایند زیرا طالبان از زنانی که مردان را به چالش بکشند حمایت نمی‌کند و نهادهای مربوط به مقابله با خشونت علیه زنان نیز به دست طالبان بسته شدند.

طالبان قوانین قبلی افغانستان درباره حقوق زنان را لغو کرده و گفته است مطابق «شریعت» عمل خواهد کرد. این گروه وزارت امور زنان را نیز تعطیل کرد.

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان، موسوم به «سیگار»، اخیرا تایید کرد که طالبان پزشکان مردی را که به معالجه بیماران زن می‌پردازند مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد و خروج زنان از منزل بدون همراهی یک عضو مذکر خانواده‌شان را ممنوع کرده است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
تیتر اول
مردم معمولی - آفریقا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید