حمید نوری، متهم به دست داشتن در اعدام‌های ۶۷: گورستان خاوران وجود ندارد

۱۴۰۰/۹/۱۰

حمید نوری، متهم به دست داشتن در اعدام‌های ۶۷، در دادگاه استکهلم وجود گورستان خاوران که محل دفن زندانیان اعدام‌شده است را انکار کرد و گفت این گورستان «داستانی است که کمونیست‌ها ساخته‌اند».

نوری روز چهارشنبه ۱۰ آذر در پنجمین جلسه دفاع از خود، درباره گورستان خاوران اضافه کرد تا پیش از دستگیری‌اش در سوئد چیزی از آن نشنیده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیکر زندانیان اعدام‌شده را به صورت دسته‌جمعی در گورستان خاوران دفن کردند و محدودیت‌هایی را در زمینه حضور خانواده‌های قربانیان در این گورستان اعمال می‌کند.

چندی پیش ده‌ها تن از بستگان این زندانیان سیاسی اعدام شده، در نامه‌ای به شهردار وقت تهران ضمن اعتراض به «تعرض و تغییرات» در خاوران، خواستار توقف الزام خاکسپاری متوفیان بهائی در این گورستان شدند.

این خانواده‌ها اعلام کردند که ایجاد قبرهای جدید در خاوران با هدف از بین بردن بقایای محل دفن زندانیان سیاسی اعدام‌شده صورت می‌گیرد.

نوری همچنین در دفاعیات خود گفت حسینعلی منتظری، قائم‌مقام وقت روح‌الله خمینی را که به این اعدام‌ها اعتراض کرده بود، به دروغ‌گویی متهم کرد.

نوری در دهه شصت، معاون دادیار زندان گوهردشت بوده، پیشتر گفته بود که خمینی فروردين ۱۳۶۸ از دست منتظری خسته شده بود و گفت «منتظری فینیش».

منتظری در یک فایل صوتی که سال ۹۵ منتشر شد، در حضور اعضای «هیات مرگ» از جمله ابراهیم رئیسی گفته بود که این اعدام‌ها «بزرگترین جنایت تاریخ» است.

حمید نوری که اکنون از سوی دستگاه قضایی سوئد محاکمه می‌شود، همه وقایع مربوط به این اعدام‌ها و همچنین اتهام‌ها علیه خود را «نمایشنامه» و «داستان سرتاسر خیالی، توهمی و پوشالی، جعلی و غیرمستند» خوانده است.

تازه‌ترین خبرها

مردم معمولی - آفریقا
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید