پاسخ ایران به کشورهای دخیل در پرونده هواپیمای اوکراینی: به کلیه ابعاد به حد کفایت توجه شد

۱۴۰۰/۹/۹

وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه مشترک اخیر بریتانیا، سوئد، کانادا و اوکراین درباره پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی نوشت بر این باور است «کلیه ابعاد» این پرونده «به حد کفایت مورد توجه قرار گرفته است.»

وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه نهم آذر با انتشار بیانیه‌ای نوشت پس از انهدام هواپیمای اوکراینی، جمهوری اسلامی «بر اساس حسن نیت و زدودن سوءتفاهم‌های احتمالی، نهایت تلاش خود را به کار بست که در فضایی سازنده و حرفه‌ای، تعامل مقتضی با دولت اوکراین در خصوص ابعاد مختلف» انهدام این هواپیما را انجام دهد.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی در اولین روزهای پس از انهدام این هواپیما در تلاش برای پنهانکاری این موضوع بودند.

وزارت خارجه ایران همچنین اضافه کرد این کشور «تاکنون به تعداد زیادی از خانواده‌ها» غرامت پرداخت کرده و «مابقی نیز در دست انجام است».

هفته گذشته وزرای خارجه چهار کشور کانادا، سوئد، بریتانیا و اوکراین که تعدادی از شهروندانشان در انهدام هواپیمای اوکراینی جان خود را از دست دادند، در قالب یک گروه بین‌‌المللی هماهنگی، به جمهوری اسلامی هشدار دادند که در صورت همکاری نکردن، پرونده انهدام این هواپیما را در چارچوب حقوق بین‌الملل دنبال می‌کنند.

وزیران این چهار کشور از اینکه جمهوری اسلامی در مذاکره پرداخت غرامت با این گروه در ۲۲ نوامبر، اول آذر، شرکت نکرده است، ابراز تاسف شدید کردند.

در بیانیه آنان از جمهوری اسلامی خواسته شده در ارتباط با اقدام سپاه پاسداران در سرنگون کردن این هواپیمای مسافربری به مسئولیت‌های خود در پرداخت کامل غرامت به کشورهای حاضر در این گروه عمل کند و پیش از پایان سال ۲۰۲۱ با حسن نیت وارد مذاکره شود.

پیش از این بیانیه، ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، در توییتی نوشت که کشورش به همراه اوکراین در دادگاه ایران برای بررسی پرونده سرنگونی هواپیمای مسافربری پی‌اس-۷۵۲ حاضر نخواهد شد.

او نوشت: «ایران باید به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی پایبند باشد. ما خواستار شفافیت در روند دادرسی جنایی هستیم.»

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در روزهای اخیر محاکمه متهمان ناشناس و رده‌پایین پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی را در یک دادگاه نظامی آغاز کرد.

اما در حالی که این دادگاه انهدام هواپیما را یک «سانحه» توصیف کرده، انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی نیز این دادگاه را «نمایشی» خواند.

همچنین گروهی از خانواده‌‌های قربانیان این هواپیما مقابل دادگاه تجمع کردند و نیروهای امنیتی آنها را در محاصره خود قرار دادند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی، در کنفرانس خبری این انجمن، با اشاره به سیر شواهد و وقایع اعلام کرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران عمدی بوده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار ۲۳
اخبار ۲۳
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید