تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی با شعار علیه خامنه‌ای و سپاه پاسداران

۱۴۰۰/۹/۷

خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در دومین هفته پیاپی با حضور در مقابل دادسرای نظامی تهران اعتراض خود را به «دادگاه نمایشی و غیرقانونی» این پرونده اعلام کرده و خواستار محاکمه عاملان و آمران اصلی شلیک موشک سپاه پاسداران به این هواپیما شدند

این خانواده‌ها عکس‌های جان باختگان را در دست داشته و شلیک موشک به این هواپیما را «جنایت از پیش طراحی شده» خواندند و رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران را مسئول این اقدام دانستند.

آنان در حالی که ماموران نیروی انتظامی دورشان حلقه زده بودند، شعارهایی از جمله «ننگ بر جنایتکاران، مرگ بر سپاه پاسداران، حقیقت عدالت، مرگ بر حاجی‌زاده، مرگ بر سلامی، مرگ بر باقری» سر دادند.

خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی یکشنبه پیش نیز همزمان با برگزاری اولین جلسه دادگاه نظامی پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی در تهران،  مقابل دادگاه تجمع کرده بودند.

در این روز اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۰ متهم پرونده شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی برگزار شد و به گزارش قوه قضاییه، در این جلسه کیفرخواست قرائت شد.

پیشتر خانواده جان‌باختگان اعلام کرده بودند که در این دادگاه فقط نیروهای رده پایین سپاه پاسداران به عنوان متهم معرفی شده‌اند، در حالی که فرماندهان ارشد از جمله امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، در این باره مسئولیت داشته‌اند.

در همین حال محمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانواده‌ تعدادی از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، اعلام کرده بود که خانواده جان‌باختگان از مقام‌های دیگری نیز شکایت کرده بودند اما به شکایت آنان «رسیدگی نشده یا منع تعقیب خورده و منع تعقیب به ما ابلاغ نشده است.»

او همچنین خبر داده بود که گزارش کارشناسی درباره شلیک موشک سپاه پاسداران به این هواپیما به وکلا ابلاغ نشده است.

شامگاه ۳ آذر نشست «‌دادخواهی بدون پشتیبان» با حضور برخی از اعضای انجمن خانواده‌های جان‌باختگان و صاحب‌نظران در زمینه‌های نظامی و امنیت هوانوردی برگزار شد و در آن گزارشی ارائه شد که بر عمدی بودن این حمله تاکید می‌کرد.

انجمن خانواده‌ها در گزارش خود از دلایل سرنگونی هواپیما با اشاره به باز گذاشتن عمدی فضای پروازی ایران در شب حمله به پایگاه عین‌الاسد، تاکید کردند که این اقدام با هدف ایجاد سپر انسانی انجام شده بود.

در بند دیگری از گزارش با اشاره به این که اپراتور پدافند فردی با تجربه در زمینه شناخت موشک‌های کوتاه‌برد بوده، اشتباه گرفتن هواپیمای مسافربری با موشک بی‌پایه اعلام شده است.

کانادا و اوکراین گزارش رسمی جمهوری اسلامی درباره هواپیمای اوکراینی را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت خواندند و تاکید کردند این گزارش به سوالات موجود پاسخ نگفته و نتوانسته واقعیت یا مدرک محکمی ارائه دهد.

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا اواخر اردیبهشت در حکمی، شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را «عمدی» و «تروریستی» دانست و تیرماه نیز دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، اعلام کرد کی‌یف در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات با تهران آماده است مساله را به دادگاه‌های بین‌المللی ببرد.

این هواپیما ۱۸ دی ۱۳۹۸ بر اثر اصابت موشک‌های سپاه پاسداران منهدم شد و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید