هشدار آمریکا به ایران: همکاری نکنید در شورای حکام جلسه اضطراری تشکیل می‌دهیم

۱۴۰۰/۹/۵

نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد اگر مشکل عدم همکاری ایران با آژانس حل نشود، شورای حکام باید پیش از پایان سال جاری میلادی در این مورد نشست اضطراری برگزار کند.

نماینده آمریکا روز پنج‌شنبه در شورای حکام در بیانیه خود گفت: «شورای حکام برای رسیدگی به این بحران چاره‌ای جز تشکیل جلسه فوق‌العاده پیش از پایان سال میلادی جاری ندارد.»

آمریکا در بیانیه‌ی خود همچنین از ادامه بازرسی‌های فیزیکی بیش از حد تهاجمی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی پرسنل امنیتی ایران به شدت ابراز نگرانی کرد و خواستار پایان ارعاب بازرسان و رفتار نامناسب ایران شد.

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای در شورای حکام آژانس، از ایران خواست بدون تاخیر و تحمیل هیچ‌گونه شرطی به‌طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

این اتحادیه همچنین اقدام مقام‌های ایرانی در ارعاب بازرسان آژانس را غیرقابل قبول خواند و خواستار اصلاح فوری این وضعیت شد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز اعلام کرد که هدف این کشور و بریتانیا و آلمان بازگشت ایران و آمریکا به پایبندی کامل به تعهدات برجام است و برای پیشرفت سریع جهت رسیدن به این هدف، دور جدید مذاکرات وین باید بر اساس شش دور قبلی این مذاکرات از سر گرفته شود.

از سوی دیگر، علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران، در گفت‌وگو با ایندیپندنت گفت: «لغو همه تحریم‌های مرتبط با برجام، از جمله تحریم‌هایی که در چارچوب کارزار فشار حداکثری اعمال شده‌اند، شرط ضروری موفقیت مذاکرات است.»

در همین حال، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، گفت که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشست بررسی موضوع موافقت‌نامه پادمان منع گسترش سلاح اتمی «ان‌پی‌تی» با جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرده است.

به گزارش دفتر نمایندگی دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، نماینده این کشور در شورای حکام گفت که روسیه امیدوار است تا نشست بعدی شورای حکام در مارس ۲۰۲۲ همه مسائل باقی‌مانده حل و فصل شود و توافقنامه ان‌پی‌‌تی با جمهوری اسلامی برای همیشه از دستور کار این شورا خارج شود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گفت ایران خواسته‌های خود را در مذاکره با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح کرد و پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات صورت گرفت. او افزود: «به‌دلیل کمبود وقت نتوانستیم مسائل را به انتها برسانیم و جمع بندی داشته باشیم.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که در تاسیسات کرج مواد هسته‌ای وجود ندارد و به همین دلیل مشمول پادمان نمی‌شود. او افزود: «در کرج سانتریفیوژ تولید می‌شود و با افتخار اعلام می‌کنیم که سانتریفوژ‌های پیشرفته با ظرفیت بالا می‌سازیم و برای این کار هم نیازی نیست تا از نهادی اجازه بگیریم.»

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر نیمروزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید