رابرت مالی: اگر ایران به ساخت بمب اتمی خیلی نزدیک شود، آمریکا بیکار نخواهد نشست

۱۴۰۰/۹/۳

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مصاحبه‌ای با «رادیو ان‌پی‌آر» گفت که اگر ایران به ساخت سلاح اتمی خیلی نزدیک شود، آمریکا بیکار نمی‌نشیند. او توضیح نداد منظورش از «خیلی نزدیک» و گزینه‌های پیش روی آمریکا چیست.

مالی در این گفت‌وگو افزود: «اگر آنان [مقام‌های جمهوری اسلامی] تصمیم بگیرند به توافق بازنگردند، بدون تردید ما باید دیگر ابزارها، دیپلماتیک و سایر ابزارها را برای مقابله با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران بررسی کنیم.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا توضیحات بیشتری درباره گزینه‌های غیردیپلماتیک آمریکا ارائه نکرد اما با اشاره غیرمستقیم به گزینه نظامی علیه جمهوری اسلامی ادامه داد: «گزینه‌هایی که آمریکا در اختیار دارد، برای همه شناخته‌شده است.»

همزمان، کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، اعلام کرد نیروهای تحت امر او در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای ایران، برای گزینه احتمالی نظامی آماده‌اند.

او روز چهارشنبه سوم آذر به نشریه تایم گفت: «رییس جمهوری ما گفته است که آنان [ایران] سلاح اتمی نخواهند داشت. دیپلمات‌ها در این زمینه ابتکار را در دست دارند، اما فرماندهی مرکزی همیشه برنامه‌های مختلفی دارد که اگر تصمیم گرفته شود می‌‌توانیم آنها را اجرا کنیم.»

همچنین رابرت مالی در گفت‌وگوی خود با ان‌پی‌آر اضافه کرد: «اگر آنان [جمهوری اسلامی] مذاکرات را به درازا بکشانند و همزمان سرعت برنامه هسته‌ای خود را افزایش دهند، باید به این پرسش پاسخ بدهند که آیا واقعا خواهان بازگشت به توافق‌اند؟»

این مقام بلندپایه آمریکایی که خود در مذاکرات برجام در شش سال پیش مشارکت داشت، همچنین گفت اقدامات جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته «نشانه خوبی برای مذاکرات» نبوده است.

مالی ادامه داد مقام‌های جمهوری اسلامی در پنج ماه گذشته، «به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه داده‌اند» بدون آن که به میز مذاکرات بازگردند و همزمان، «موضع‌گیری‌های بسیار رادیکال درباره خواسته‌های خود» را تکرار کرده‌اند.

بخشی از گفت‌وگوی رابرت مالی با ان‌پی‌آر که روز سه‌شنبه دوم آذر ضبط شده، روز چهارشنبه سوم آذر پخش شد و قرار است نسخه کامل آن روز جمعه منتشر شود.

این اظهارات نماینده ویژه آمریکا در حالی است که قرار است اولین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در دوران ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، روز دوشنبه آینده در وین برگزار شود.

انسان، زمین، فردا
تیتر اول
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید