وزیر دفاع آمریکا: اگر ایران خواهان تعامل نباشد، همه گزینه‌ها را در نظر می‌گیریم

۱۴۰۰/۸/۲۹

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، با تاکید بر اینکه واشینگتن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی متعهد به یافتن راه حلی دیپلماتیک است هشدار داد اگر ایران مایل به تعامل در این زمینه نباشد، همه گزینه‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

آستین روز شنبه ۲۹ آبان در نشست سالانه «گفت‌وگوی منامه» گفت: «آمریکا همچنان متعهد به جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی است و ما به یک راه‌حل دیپلماتیک برای مسئله هسته‌ای متعهد هستیم. اما اگر ایران مایل به تعامل جدی نباشد، همه گزینه‌های لازم برای حفظ امنیت آمریکا را در نظر خواهیم داشت.»

وزیر دفاع آمریکا در سخنرانی‌اش در نشست منامه تاکید کرد، علاوه بر بحران کرونا و بحران تغییرات اقلیمی و تروریسم، ایران یکی از چهار چالش بزرگ برای سیاست آمریکا در خاورمیانه است.

او همچنین درباره «استفاده خطرناک» جمهوری اسلامی از پهپادها هشدار داد و گفت آمریکا متعهد به مقابله با این اقدام ایران در خاورمیانه است.

آستین گفت جمهوری اسلامی نباید چنین توهمی داشته باشد که می‌تواند روابط آمریکا با کشورهای منطقه را مختل کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس این اظهارات وزیر دفاع آمریکا را در راستای اطمینان دادن به متحدان عرب واشینگتن همزمان با تلاش آمریکا برای احیای برجام ارزیابی کرده است.

به نوشته این خبرگزاری، اظهارات وزیر دفاع آمریکا پس از آن صورت می‌گیرد که کشورهای عربی منطقه شاهد خروج نابسامان آمریکا از افغانستان بودند و این موضوع نگرانی‌‌هایی را درباره تعهد آمریکا به منطقه ایجاد کرد؛ به ویژه که مقام‌های آمریکا در دوران ریاست جمهوری بایدن اعلام کرده‌اند قصد دارند نیروهای خود را برای مقابله با چالش‌های چین و روسیه متمرکز کنند.

وزیر دفاع آمریکا به این موضوع نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه «صریح بگویم: تعهد آمریکا به امنیت در خاورمیانه قوی و مطمئن است» گفت: «دوستان و دشمنان ما هر دو می‌دانند که آمریکا می‌تواند نیروی عظیمی را در هر زمان و مکانی که انتخاب کنیم مستقر کند.»

وزیر دفاع آمریکا همچنین درباره مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای این کشور با ایران اضافه کرد واشینگتن با حسن نیت به این مذاکرات خواهد رفت.

قرار است دور جدید مذاکرات برای احیای برجام هشتم آذرماه در وین برگزار شود.

رویترز نوشت کشورهای عربی خلیج فارس از نزدیک تلاش‌ها برای احیای برجام را زیر نظر دارند و ضمن درخواست برای حضور در مذاکرات، خواستار آن شده‌اند که فعالیت‌های موشکی و اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی و مداخلات تهران در منطقه نیز بررسی شود.

با این حال، یک مقام ارشد دفاعی آمریکا که نامش فاش نشده به رویترز گفت انتظار نمی‌رود آستین در این سفر تعهد جدیدی از سوی آمریکا در منطقه بدهد.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
جنگ ایران و عراق
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید