حملات نیروهای ائتلاف علیه حوثی‌ها در یمن؛ حوثی‌ها: با ۱۴ پهپاد حمله کردیم

۱۴۰۰/۸/۲۹

ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی از اجرای عملیاتی علیه اهداف نظامی حوثی‌های مورد حمایت ایران خبر داد؛ شبه‌نظامیان حوثی نیز گفته‌اند چندین فرودگاه، پالایشگاه و پایگاه مختلف را در خاک عربستان سعودی با پهپاد هدف قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، ائتلاف منطقه‌ای روز شنبه ۲۹ آبان اعلام کرد در واکنش فوری به تهدیدات، ۱۳ هدف نظامی متعلق به شبه‌نظامیان حوثی را هدف قرار داده است.

بنابر این گزارش، این اهداف شامل انبارهای تسلیحات، سیستم‌های دفاع هوایی و سیستم‌های ارتباطی پهپادها بوده و در صنعا، مأرب و صعده قرار داشتند.

اندکی پیش از آن یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی یمن، در پیامی ویدیویی گفته بود که این گروه «با ۱۴ پهپاد» به مواضعی در پنج شهر عربستان سعودی حمله کرده است.

به گفته او، این پهپادها اهدافی از جمله «پایگاه ملک خالد در ریاض، فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالله در جده، پالایشگاه‌های شرکت نفتی آرامکو در جده، فرودگاه ابها و اهدافی در جیزان و نجران» را بمباران کردند.

اما خبرگزاری رویترز نوشت که بیانیه حوثی‌ها متناقض است و اسم فرودگاه جده و محل پایگاه نظامی اشتباه نوشته شده است. پایگاه ملک خالد در ریاض قرار ندارد و فرودگاه بین‌المللی جده نیز ملک عبدالعزیز نام دارد.

همچنین به نوشته رویترز، هنوز هیچ مقام آرامکو حمله به تاسیسات این شرکت را تایید نکرده است.

این تحولات در حالی صورت گرفته است که روز شنبه شماری از شرکت‌کنندگان در نشست امنیتی منامه، از جمله وزرای خارجه یمن و بحرین، با اشاره به نقش جمهوری اسلامی در تداوم جنگ یمن از پاسخ منفی حوثی‌ها به پیشنهاد آتش‌بس انتقاد کردند.

پیشتر سازمان ملل متحد نسبت به وضعیت وخیم انسانی در پی تداوم جنگ در یمن هشدار داده است.

همچنین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، اقدام حوثی‌ها در دستگیری کارکنان سفارت این کشور در یمن را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری آنها شده است.

مستند کوتاه: کریستو و ژان‌کلود
مستند کوتاه: نیکیتا خروشچف
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید