رابرت مالی: ایران به نقطه بدون بازگشتی برای احیای برجام نزدیک می‌شود

۱۴۰۰/۸/۲۸

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، درباره به اتمام رسیدن زمان برای احیای برجام هشدار داد و گفت ایران با افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده، به نقطه بی‌بازگشتی برای احیای برجام نزدیک می‌شود.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که طی هفته گذشته در خاورمیانه حضور دارد، روز جمعه در کنفرانسی در منامه، پایتخت، بحرین، گفت که ایران با اقداماتش در حال ایجاد خطر «غیرممکن ساختن» هرگونه سود بردن از احیای برجام است.
در هفته‌ای که گذشت، در حالی که ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای وین با قدرت‌های جهان در ۸ آذرماه آماده می‌شود، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد این کشور دوباره ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را افزایش داده است.

رابرت مالی گفت: «اگر ایران با این سرعت پیشرفت‌هایی را که انجام داده، ادامه دهد، حتی اگر قرار باشد برای بازپس‌گیری منافع به برجام بازگردیم، این کار غیرممکن خواهد شد.»

این مقام آمریکایی پیشرفت‌های ایران در زمینه هسته‌ای را «زنگ خطری» برای سراسر منطقه خواند و گفت: «این مسئله باعث می‌شود که بگوییم زمان برای بازگشت به برجام کوتاه است.»

او افزود: « هیچگونه ابهامی درباره آن چیزی که به نظر می‌رسد آنها اکنون انجام می‌دهند، وجود ندارد؛ برای مذاکرات هسته‌ای تعلل می‌کنند و پیشرفت برنامه هسته‌ای را سرعت می‌بخشند.»

نماینده آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر ابراهیم رئیسی که ایالات متحده را به راه انداختن «کارزار تبلیغاتی» علیه ایران متهم کرده بود، گفت: «اگر آنها به اظهارات عمومی خود پایبند باشند، متاسفانه ما در مسیر درستی حرکت نمی‌کنیم، اما باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه می‌شود.»

او تاکید کرد که هدف و قصد آمریکا بازگشت به توافق است، چرا که نمی‌خواهد شاید یک بحران هسته‌ای باشد.

رابرت مالی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که آمریکا در زمینه برنامه هسته‌ای ایران، با رقبای خود، روسیه و چین، «هدف مشترکی» دارد. او علت این هدف مشترک بین این سه کشور را «جلوگیری از بحران» خواند و افزود: «این بحرانی است که اگر ایران به مسیر فعلی خود ادامه دهد، جرقه خواهد زد.»

از سویی دیگر، این مقام آمریکایی در حساب توییتری خود از گفت‌وگوی تلفنی با معاونان وزیران خارجه روسیه و چین خبر داد و این گفت‌وگو را «بسیار سازنده» اعلام کرد.

او در توییتی نوشت این سه کشور با همسو کردن رویکردهایشان در آستانه دور هفتم گفت‌وگوهای وین، با یکدیگر برای احیای برجام تلاش می‌کنند.

اخبار و اخبار ورزشی
چهره‌ها - بلژیک
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید