کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه‌ محکومیت نقض حقوق بشر در ایران را تصویب کرد

۱۴۰۰/۸/۲۷

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای نقض آشکار و سیستماتیک حقوق بشر را در ایران محکوم کرد و از اقدام جمهوری اسلامی در به‌کارگیری گسترده اعدام، شکنجه و بازداشت خودسرانه شهروندان ابراز نگرانی کرد.

این قطعنامه، که پیش‌نویس آن از سوی کانادا تهیه شده بود، چهارشنبه با ۷۹ رای موافق، ۳۲ رای مخالف و ۶۴ رای ممتنع به تصویب رسید.

این قطعنامه با ابراز نگرانی جدی نسبت به آمار هشدار دهنده اعدام در ایران، از جمله اعدام بر مبنای اعترافات اجباری و اعدام به موجب جرایم سبک‌تر، این رویه جمهوری اسلامی را نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشر خواند.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل از حکومت ایران خواست اعدام در ملاء عام را لغو کرده و گزینه تعلیق حکم اعدام را مورد توجه قرار دهد.

این کمیته همچنین با ابراز نگرانی از اعدام کودکان در ایران، از جمهوری اسلامی خواست این روند را متوقف کرده و حکم اعدام کودکان و افرادی را که زیر ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده‌اند را با احکام دیگر جایگزین کند.

این قطعنامه همچنین از جمهوری اسلامی خواست اطمینان حاصل کند که هیچ‌کس در ایران تحت شکنجه، رفتار توهین‌آمیز و بی‌رحمانه، از جمله خشونت جنسی، قرار نخواهد گرفت.

علاوه بر این، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواست روند گسترده دستگیری و بازداشت‌های خودسرانه را متوقف کرده و افرادی را که به دلیل اعمال حقوق و آزادی‌های بنیادین خود، از جمله شرکت در تظاهرات، بازداشت شده‌اند آزاد کند.

این قطعنامه همچنین از حکومت ایران خواست احکام سنگین، از جمله اعدام و تبعیدهای طولانی مدت، را که علیه معترضان دستگیر شده صادر شده تغییر دهد و به آزار مدافعان حقوق بشر، معترضان و خانواده‌های آنان، روزنامه‌نگاران و افرادی که با سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل همکاری می‌کنند، پایان دهد.

پیش از تصویب این قطعنامه، معاون سفیر ایران در سازمان ملل، آن را «حرکتی سیاسی، غیرصادقانه و غیرقابل دفاع» خواند.

او افزود: «اقدام کانادا در ارائه این پیش‌نویس، ما را به یاد ضرب‌المثلی می‌اندازد که می‌گوید: از روباه پرسیدند شاهدت کیست؟ گفت دمم.»

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
اخبار
اقتصاد و بازار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید