نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان: داعش تقریبا در تمام نقاط افغانستان حضور دارد

۱۴۰۰/۸/۲۷

دبورا لیونز، نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان، ضمن هشدار درباره وقوع فاجعه انسانی در این کشور، گفت که طالبان در برابر نفوذ داعش ناتوان بوده است.

لیونز شامگاه چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان درباره وقوع فاجعه انسانی، به ویژه با در پیش بودن فصل سرما، هشدار داد و گفت بنابر برآوردها، در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از جمعیت افغانستان با بحران گرسنگی روبه‌رو است.

او همچنین درباره گسترش نفوذ داعش در افغانستان هشدار داد و با اشاره به اینکه شاخه «خراسان» داعش تقریبا در تمامی ولایت‌ها حضور دارد گفت طالبان در مقابله با این نفوذ ناکام بوده است.

به گفته این مقام سازمان ملل، تعداد حملات داعش در افغانستان از ۶۰ مورد در سال ۲۰۲۰ به ۳۳۴ مورد در سال جاری میلادی رسیده است.

او همچنین به شورای امنیت گفت که نگرانی‌های جهانی درباره حقوق زنان، تحصیل دختران، قتل‌های فراقانونی، حقوق اقلیت‌ها و حکومت فراگیر را با طالبان مطرح کرده است.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان همچنین گفت با وجود وعده‌های اولیه طالبان، حقوق و آزادی‌های اساسی زنان و دختران افغان محدود شده است؛ هر چند نوع این محدودیت‌ها در ولایت‌های مختلف متفاوت است.

در نشست شامگاه چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان کرسی نمایندگی این کشور همچنان در اختیار غلام‌محمد اسحاق‌زی قرار داشت؛ تاکنون هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

از سوی دیگر مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل،‌ نیز در این نشست گفت از ماه اوت تاکنون روزانه هزاران افغان‌ وارد ایران می‌شوند.

او گفت در صورت عدم رسیدگی بشردوستانه، تخمین زده می‌شود در زمستان صدها هزار نفر از شهروندان افغانستان وارد ایران شوند.

اقتصاد و بازار
امروز
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید