جو بایدن در گفت‌وگوی مجازی با رییس جمهوری چین: رقابت آمریکا و چین نباید به سمت درگیری برود

۱۴۰۰/۸/۲۵

جو بایدن، رییس‌جمهوی آمریکا و شی جین پینگ، رییس‌جمهوری چین، روز دوشنبه از طریق ویدیو کنفرانس با یکدیگر گفت‌وگو کردند. بایدن به همتای چینی خود گفت که ما به عنوان رهبران آمریکا و چین باید اطمینان حاصل کنیم که رقابت دو کشور به سوی درگیری نمی‌رود.

دیدار مجازی رهبران آمریکا و چین در میان تنش‌های فزاینده روابط دو کشور عصر دوشنبه چهاردهم آبان ماه و از طریق ویدیو کنفرانس انجام شد.

رییس جمهوری آمریکا در توییتی با اشاره به گفت‌وگوی مجازی خود با رییس جمهوری چین، افزود که من با رییس جمهوری چین دیدار می‌کنم تا مسئولانه رقابت بین کشورهایمان را مدیریت کنم.

بایدن افزود که این یعنی صریح با او صحبت کرده و اطمینان حاصل کنید که رقابت سالم کشورهایمان چه به شکل عمد یا ناخواسته به سمت درگیری نمی‌رود.

در جریان گفت‌وگوی مجازی روز دوشنبه روسای جمهور آمریکا و چین، جو بایدن از دولت چین به خاطر نقض حقوق بشر مسلمانان اویغور، سرکوب اعتراضات دموکراتیک مردم هنگ کنگ، تجاوز نظامی به حریم تایوان و اقدامات مشابه، انتقاد کرد.

آسوشیتدپرس نوشت که انتقاد بایدن از دولت چین در حالی صورت گرفت که معاونان شی جین‌پنگ، آمریکا را به دلیل به مداخله در امور داخلی چین متهم کردند.

رییس جمهوری چین که سابقه آشنایی او با جو بایدن به دوره‌ای باز می‌گردد که هر دو معاونان روسای جمهور وقت آمریکا و چین بودند در این گفت‌وگوی مجازی بایدن را «دوست قدیمی» خود خواند.

شی جین پینگ روابط دو کشور مثبت توصیف کرد و گفت که آماده همکاری با بایدن برای برداشتن گام‌های موثر در جهت حرکت رو به جلوی مناسبات آمریکا و چین است.

رییس جمهوری چین خاطرنشان کرد که بهبود ارتباطات و روابط میان دو کشور به ویژه به منظور مقابله با چالش‌های جهانی چون تغییرات اقلیمی و همه‌گیری کرونا ضروری است.

با آنکه بایدن برای دیدار حضوری با شی جین پینگ ابراز تمایل کرده بود اما رییس جمهوری چین از هنگام آغاز همه‌گیری کرونا سفری به خارج از کشور خود نداشته است.

به همین دلیل مشاوران کاخ سفید، دیدار مجازی رهبران آمریکا و چین را به عنوان بهترین گزینه برای گفت‌وگوی صریح در مورد تنش‌های میان دو کشور پیشنهاد کردند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه، جنت یلن وزیر خزانه‌داری، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی و سه نفر از دستیاران امنیت ملی کاخ سفید در جریان دیدار مجازی جو بایدن و سی جین پنگ حضور داشتند و در جریان بخشی از این گفت‌وگوی مجازی، خبرنگاران نیز در سالن روزولت کاخ سفید حضور داشتند.

به نوشته آسوشیتدپرس، کاخ سفید انتظارات حداقلی از دیدار مجازی رهبران آمریکا و چین داشت و به همین دلیل هیچ اعلامیه مهم یا بیانیه مشترکی پیش‌بینی نشده بود.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید