نماینده مجلس: آبان ۹۸ کسی، کسی را نکشت؛ دیده‌بان ایران: شکایت می‌کنیم

۱۴۰۰/۸/۲۴

در حالی که حسن نوروزی، نایب‌ رییس کمیسیون قضایی مجلس، اظهارات جنجالی خود درباره کشتن معترضان آبان ۹۸ را تکذیب کرده، مدیر مسئول وب‌سایت «دیده‌بان ایران» که این اظهارات را منتشر کرده بود، گفت مصاحبه جعلی نبوده و این نماینده مجلس را مورد پیگرد قضایی قرار می‌دهد.

مدیرمسئول و صاحب امتیاز سایت دیده‌بان ایران روز دوشنبه ۲۴ آبان نوشت این رسانه ناچار است برای بررسی «ادعا و تهمت اخیر» نوروزی، از او شکایت قضایی کند تا نوروزی دیگر برای «جبران اظهارنظر خود» مدعی جعلی بودن مصاحبه و ارتباط یک رسانه داخل ایران با سازمان مجاهدین خلق نشود.

پیش از این موضع‌گیری، نوروزی در گفت‌وگو با وب‌سایت «خانه ملت» متعلق به مجلس گفت یک «خبرنگار جعلی» از او نظرش را درباره محاکمه کسانی که شهروندان را در آبان ۹۸ کشتند، پرسیده است. او افزود این سوال برایش «بسیار تعجب‌برانگیز بوده چون در آبان ماه ۹۸ کسی، کسی را نکشت».

این نماینده مجلس همچنین گفت: «من به آن خبرنگار جعلی گفتم این سوال شما یعنی چه؟ شما می‌خواهید چه کسی را محاکمه کنید؟ شما تخریبگر و آدمکش را می‌خواهید بر نیروهای دفاعی حاکم کنید؟» او در ادامه این خبرنگار را به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق متهم کرده و اضافه کرد: «گفتم می‌خواهید من را محاکمه کنید؟ سپس گوشی را قطع کردم.»

نوروزی روز یکشنبه در واکنش به برگزاری دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در لندن به دیده‌بان ایران گفته بود: «یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟! طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟»

دید‌ه‌بان ایران نوشته بود که این نماینده مجلس در پایان مصاحبه گفته «‌شوخی کردم» و تلفن را قطع کرده است.

روز دوشنبه همچنین موسی غضنفرآبادی، رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره اظهارات حسن نوروزی به ایلنا گفت:‌ «یکی از سایت های خارجی و ناشناس با آقای نوروزی تماس گرفتند و سخنان وی تحریف کرده‌اند و گزینشی عمل کردند... پایگاهی که با آقای نوروزی مصاحبه کردن داخل کشور نبوده است.»

واکنش مادران دادخواه آبان


جمعی از مادران کشته‌شدگان اعتراضات آبان در واکنش به سخنان این نماینده مجلس در ویدیویی اعلام کردند: «توی لانه‌هایتان با ۳۰ محافظ می‌گویید ما کشته‌ایم و کسی هم نمی‌تواند ما را محاکمه کند. بیا وسط میدان. محاکمه‌ات با ما. مثل ما با دست خالی بیا بیرون. ما نه از مرگ می‌ترسیم نه از زندان.»

اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران در اعتراض به افزایش ناگهانی و شدید قیمت سوخت در این کشور آغاز شد و خیلی زود ماهیت ضدحکومتی به خود گرفت.

وزیر کشور وقت ایران کشته‌شدن دست‌کم ۲۲۵ نفر در این اعتراضات را تایید کرد، اما خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه خود نوشت در این اعتراضات ۱۵۰۰ نفر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

در جریان برگزاری پنج روزه دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که به ابتکار سازمان‌های حقوق بشری تشکیل شد، چندین شاهد درباره سرکوب مرگبار این اعتراضات شهادت دادند.

در حالی که نوروزی اکنون مدعی جعلی بودن گفت‌وگوی منتشر شده در سایت دیده‌بان ایران شده، تشکیل دادگاه آبان در لندن را نیز «فرار رو به جلو» بریتانیا توصیف کرده و گفته اعتراضات سال‌های اخیر در ایران با «طراحی» بریتانیا صورت گرفته است.

این اولین بار نیست که مقام‌های جمهوری اسلامی با مربوط دانستن اعتراضات مردمی در ایران به خارج، در تلاش برای توجیه سرکوب اعتراضات‌اند.

مدیرمسئول دیده‌بان ایران تاکید کرده فایل صوتی مصاحبه با نوروزی موجود است و او «با علم و آگاهی به نوع مصاحبه، ضبط صدا و سوالات» در گفت‌وگو شرکت کرده است.

دادگاه جنایات جمهوری اسلامی در جریان سرکوب اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ که «دادگاه بین‌المللی مردمی آبان» نام داشت در حالی روز یکشنبه به پایان رسید که رییس این دادگاه از صدها نفر دیگر که برای شهادت دادن در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند، دعوت کرد شهادت خود را ارائه کنند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ۵ عصر
خبر ورزشی
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید