معاون وزارت خارجه ایران: دستور کار دیدار با مقام‌های اروپا تبادل نظر درباره مذاکرات است

۱۴۰۰/۸/۱۸

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، تایید کرد که در روزهای آینده با چند همتای اروپایی خود ملاقات خواهد کرد و در این دیدارها تبادل نظر درباره مذاکرات آتی هسته‌ای در دستورکار است.

توییت معاون وزارت خارجه ایران ساعاتی پس از آن منتشر شد که فرانسه اعلام کرد علی باقری کنی به عنوان مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران روز سه‌شنبه ۱۸ آبان با فیلیپ آررا، مدیر کل سیاسی و امنیتی وزارت دفاع فرانسه، در پاریس دیدار و گفت‌‌و‌گو خواهد کرد.

این سفر بخشی از سفرهای باقری کنی برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای است و معاون وزارت خارجه ایران در صفحه توییتر خود نیز تاکید کرد که برای ادامه رایزنی با همکاران خود در دیگر کشورها، در روزهای آینده با چند همتای اروپایی ملاقات خواهم کرد.

علی باقری کنی به دیگر مقام‌هایی که در جریان سفر خود به اروپا با آنها دیدار خواهد داشت، اشاره نکرد اما در توییتی تاکید کرد که «با چند همتای اروپایی» دیدار خواهد کرد.

این در حالی است که دو هفته پیش و در حالی که هنوز تاریخ آغاز دور جدید مذاکرات تعیین نشده بود، وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که ایران پیشنهاد سه کشور امضا کننده برجام، فرانسه، آلمان و بریتانیا، را برای دیدار با باقری کنی در جریان سفر هفته اول آبان او به بروکسل رد کرده است.

با این حال در روزهای گذشته معاون سیاسی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی در روند آغاز دور جدید مذاکرات، با هر یک از کشورهای گروه ۱+۴ مذاکرات دوجانبه خواهد داشت.

اولین دور از این دیدارهای دو جانبه روز جمعه هفتم آبان ماه با سفر باقری کنی به مسکو و ملاقات او با مقام‌های روسیه انجام شد.

باقری کنی در جریان این سفر و پس از ملاقات با سرگئی ریابکوف خاطرنشان کرد که گفت‌وگو با معاون وزیر خارجه روسیه درباره مذاکرات هسته‌ای «مثبت و ثمربخش» بود و افزود: «تصمیم گرفته شد رایزنی‌های خود را در سطوح مختلف برای تقویت مواضع مشترک ادامه دهیم.»

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران چند روز پس از دیدار با وزیر خارجه روسیه، گفت که در تماس تلفنی با انریکه مورا، مسئول هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، آغاز مذاکرات در هشتم آذرماه در وین مورد موافقت قرار گرفته است.

با آنکه باقری کنی دوشنبه شب سفر خود در هفته جاری به اروپا را تایید کرد با این حال به جزییات موضوعاتی که در این دیدارها مطرح خواهد شد اشاره نکرد اما گفت که تبادل نظر درباره مسائل دوجانبه، منطقه و مذاکرات آتی در دستور کار است.

ایران ۱۴۰۰
خبر شامگاهی
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید