نتایج یک پژوهش: ۲۸ میلیون سال زندگی در سال ۲۰۲۰ در ۳۱ کشور بر اثر کرونا از بین رفته است

۱۴۰۰/۸/۱۸

بر اساس نتایج تحقیقی که در نشریه پزشکی بی‌ام‌جی بریتانیا منتشر شده، بیش از ۲۸ میلیون سال زندگی در سال ۲۰۲۰ در ۳۱ کشور بر اثر همه‌گیری کرونا از بین رفته است.

در میان این کشورها، روسیه، بلغارستان، لیتوانی، آمریکا و لهستان بیشترین میزان را به خود اختصاص دادند.

این تحقیق تحت مدیریت یک پزشک-اپیدمولوژیست و پژوهشگر آمار پزشکی دانشگاه آکسفورد انجام شده است.

بر اساس نتایج این تحقیق، سال‌های زندگی که در سال ۲۰۲۰ در تقریبا همه جا از بین رفته، بیش از پیش‌بینی‌ها بوده است، اما در تایوان، نیوزیلند، نروژ ایسلند، دانمارک و کره جنوبی آمارها کمتر از میزان پیش‌بینی شده بود.

به گزارش بلومبرگ، این تفاوت نشان می‌دهد که اثرات همه‌گیری کرونا در کشورهای جهان برابر نبوده و در سال گذشته، امید به زندگی در بیشتر کشورها کاهش یافته است.

همچنین در این تحقیق، تعداد سال‌های زندگی از بین رفته بر اثر کرونا پنج برابر بیشتر از تعداد سال‌های از بین رفته بر اثر آنفولانزا در سال ۲۰۱۵ است که جهان شدیدترین موج اپیدمی آنفولانزای فصلی را از ابتدای قرن حاضر تا آن زمان تجربه کرد.

با وجود تداوم واکسیناسیون کرونا در کشورهای جهان، هنوز نگرانی‌ها از وقوع موج‌های دیگر این بیماری به ویژه در اروپا از بین نرفته است.

در ایران نیز بر اساس آمار رسمی، نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. با این حال، سازمان نظام پزشکی و مقام‌های دولت روحانی آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

دولت حسن روحانی به دلیل تعلل در خرید و واردات واکسن معتبر کرونا مورد انتقاد گسترده شهروندان و کاربران در رسانه‌های اجتماعی بود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم از دید بسیاری از شهروندان از عاملان اصلی مرگ و میر بالای کرونا در ایران به حساب می‌آید.

خامنه‌ای در سخنانی در دی ماه ۹۹ اعلام کرد که ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی» کرونا به ایران ممنوع است و به فرانسه نیز اعتماد ندارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی در دو سال گذشته بر تولید واکسن داخلی کرونا تاکید بسیار داشته‌اند و خامنه‌ای در سخنرانی دی ۹۹ خود در این باره گفت: «واکسنی که برای کرونا آماده شد مایه افتخار کشور است، این را سعی نکنند انکار کنند.»

اخبار و اخبار ورزشی
چهره‌ها - بلژیک
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید