سخنگوی وزارت خارجه ایران: تحریم‌‌ها باید یکجا برداشته شود تا برجام را اجرا کنیم

۱۴۰۰/۸/۱۷

در حالی که فرانسه نسبت به همکاری نکردن تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داده، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت علی باقری معاون سیاسی وزیر خارجه این کشور آخر هفته به پایتخت کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا و احتمالا اسپانیا سفر خواهد کرد

و در این سفرها درباره مسائل منطقه‌ای و همچنین برجام گفت‌وگو خواهد شد.

خطیب‌زاده روز دوشنبه ۱۷ آبان در یک نشست خبری اضافه کرد این سفر باقری در راستای مذاکرات او «با همه اعضای ۱+۴» است و او پیشتر با چین، روسیه و انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام گفت‌وگو کرده است.

سفر معاون وزیر خارجه ایران به چند کشور اروپایی در حالی است که قرار است مذاکرات وین برای احیای برجام در روز هشتم آذر پس از چندین ماه وقفه از سر گرفته شود.

همچنین سفر باقری به پاریس در حالی انجام خواهد شد که سخنگوی وزارت خارجه فرانسه هفته گذشته به جمهوری اسلامی هشدار داد که کشورش در حال رایزنی با متحدان خود درباره چگونگی پاسخ به همکاری نکردن ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

در واکنش به این موضع‌گیری فرانسه، نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی و روزنامه انگلیسی‌زبان تهران‌تایمز، فرانسه را «پلیس بد» مذاکرات هسته‌ای خواندند و پاریس را به «رهبری یک کارزار دیپلماتیک علیه ایران در آستانه نشست شورای حکام آژانس» متهم کردند.

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از تاریخ ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران برگزار می‌شود اما هنوز کشورهای غربی درباره قصد احتمالی خود برای تدوین قطعنامه‌ای علیه ایران سخن نگفته‌اند.

خطیب‌زاده: آمریکا «تضمین» بدهد

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره مذاکرات وین گفت: «ایران مادامی که اطمینان قطعی پیدا نکند تحریم‌ها یکجا، موثر، قابل تضمین عینی و راستی‌آزمایی برداشته نشود برجام را محقق نخواهد کرد.»

او ادامه داد: «تا همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نشده است و این اصل اساسی بوده که از روز اول گفته شده و اکنون هم با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود.»

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا به تازگی به سی‌ان‌ان گفته است: «با وجود تلاش‌های واشینگتن و متحدانش برای آماده کردن شرایط مذاکره، ایران هنوز برای بازگشت به اجرای برجام اراده‌ای از خود نشان نداده است.»

او افزود آمریکا آماده است در صورت بازگشت ایران به برجام، به تعهدات خود عمل کند.

اما خطیب‌زاده در واکنش به این اظهارات گفت: «ایالات متحده باید بداند که عضو برجام نیست و نمی‌تواند به اعضای دیگر برجام اظهاراتی را منتسب کند یا درخواست‌هایی داشته باشد و بهتر است اول برادری خود را ثابت کند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران بار دیگر دو شرط‌ جمهوری اسلامی را تکرار کرد و گفت آمریکا برای بازگشت به برجام همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را «یکجا به صورت موثر بردارد» و «تضمین بدهد» هیچ دولتی در آمریکا بار دیگر از توافق خارج نخواهد شد.

نگرانی‌ کشورهای غربی از تعلل جمهوری اسلامی در بازگشت به برجام در حالی است که تهران به نقض تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب برجام ادامه می‌دهد.

آژانس انرژی اتمی ایران هفته گذشته اعلام کرد ذخایر اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده این کشور به ۲۵ کیلوگرم و ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده به ۲۱۰ کیلوگرم رسیده است.

این در حالی است که گروسی در روزها و هفته‌های اخیر هشدار داده که نظارت بر تاسیسات هسته‌ای ایران ضعیف شده و این وضعیت، فعالیت آژانس در ایران را به طور فزاینده‌ای دشوار می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پنجره
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید