رویترز: دستکم یک گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران در سوء قصد به مصطفی الکاظمی دست داشته

۱۴۰۰/۸/۱۷

مقام‌های امنیتی عراق از نقش شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در حمله پهپادی علیه مصطفی الکاظمی خبر می‌دهند. منابع نزدیک به شبه‌نظامیان می‌گویند حداقل یک گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی در این سوء قصد نافرجام دست داشته‌ است.

این منابع که خواستند نامشان فاش نشود روز دوشنبه ۱۷ آبان به رویترز گفتند پهپادها و مواد منفجره استفاده شده در حمله به منزل نخست وزیر ساخت ایران بوده‌اند.

سخنگوی یکی از گروه‌های شبه‌نظامی همسو با ایران از اظهار نظر فوری درباره حمله و عاملان آن خودداری کرد.

رویترز به نقل از دو مقام محلی عراق که نخواستند نامشان منتشر شود، نوشت تهران پیش از حمله پهپادی به خانه نخست‌ وزیر عراق از آن اطلاع داشت، اما مقام‌های ایران دستور آن را صادر نکرده بودند.

یکی از این مقام‌ها گفت ایران این حمله طرح‌ریزی نکرد، اما شبه‌نظامیان را هم از حمله باز نداشت.

رویترز نوشت: «تماس با گروه‌های دیگر تحت حمایت ایران ممکن نبوده و هیچ اظهارنظر فوری از سوی حکومت ایران  نیز وجود نداشته است.»

پهپادهای مسلح بامداد یکشنبه محل اقامت کاظمی در بغداد را هدف قرار دادند، اما او از این مهلکه جان سالم به در برد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله به اقامتگاه نخست وزیر عراق را برعهده نگرفته است.

آمریکا در ماه‌ها و سال‌های اخیر گروه‌های عراقی تحت حمایت جمهوری اسلامی را به حمله به منطقه سبز و سفارت آمریکا در بغداد متهم کرده است، اما ابوعلی العسکری یکی از مقام‌های کتائب حزب‌الله گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در حساب تلگرامی خود هرگونه نقش گروه‌های تحت حمایت ایران را در این حمله تکذیب کرده است.

این گروه‌ها مخالف جدی مصطفی الکاظمی هستند و همچنین خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شده‌اند.


محکومیت جهانی طرح ترور الکاظمی

تلاش برای ترور نخست‌وزیر عراق با محکومیت جهانی گسترده روبرو بوده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حمله به اقامتگاه کاظمی را یک «اقدام تروریستی آشکار» خواند و آن را محکوم کرد.

این مقام آمریکایی همچنین اضافه کرد در جریان تحقیقات درباره این حمله، از نزدیک با مقام‌های امنیتی عراق در تماس است و به آنها پیشنهاد کمک داده است.

آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز این حمله را محکوم کرد و گفت فرانسه در کنار مقامات و مردم عراق ایستاده و «هر شکلی از بی‌ثبات کردن کشور، خشونت و ارعاب» را محکوم می‌کند.

وزارت خارجه فرانسه همچنین حمایت کامل خود از روند دموکراتیک در عراق که «نشانه اخیرش برگزاری رضایت‌بخش انتخابات پارلمانی به وسیله دولت عراق بوده» اعلام کرد و خواستار خویشتن‌داری و آرامش شد.

وزارت خارجه عربستان سعودی نیز این حمله را یک «اقدام تروریستی بزدلانه» توصیف و آن را محکوم کرد.

وزیر خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم حمله به منزل نخست‌وزیر عراق را محکوم کرده‌اند. علی شمخانی  علی شمخانی این حمله را «فتنه جدید» خوانده و آن را به «اتاق‌های فکر خارجی» نسبت داده است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید