برگزاری مانور ارتش جمهوری اسلامی در آستانه مذاکرات هسته‌ای

۱۴۰۰/۸/۱۶

کمتر از یک ماه مانده به ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی و در حالی که اسرائیل از تقویت آمادگی برای حمله احتمالی به ایران خبر داده، ارتش جمهوری اسلامی ایران مانور نظامی خود را در سواحل مکران در حاشیه دریای عمان آغاز کرد.

رسانه‌های جمهوری اسلامی روز یکشنبه گزارش دادند که در این مانور نیروهای زمینی ارتش، شناورهای سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی و همچنین پشتیبانی جنگنده‌ها و پهپادهای نیروی هوایی ارتش حضور دارند.

همچنین حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش در یک نشست خبری گفت که این مانور نظامی در منطقه‌ای «به وسعت بیش از یک میلیون کیلومترمربع» در شرق تنگه استراتژیک هرمز برگزار می‌شود.
صداوسیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد هدف از برگزاری چنین مانوری، «افزایش آمادگی برای مقابله با تهدیدهای خارجی و هرگونه تهاجم احتمالی» است.
به تازگی رسانه‌های اسرائیلی از آغاز تمرینات ارتش اسرائیل برای حمله به ایران در آینده‌ای نزدیک خبر دادند و یک مقام ارشد ارتش اسرائیل به ایران اینترنشنال گفت که چنین حمله‌ای در اولویت نیروی هوایی اسرائیل قرار گرفته است.
همچنین برگزاری این مانور در حالی است که مقام‌های آمریکایی گفته‌اند ایران در روز دوم آبان‌ یک نفتکش با پرچم ویتنام را در دریای عمان توقیف کرده و همچنان این نفتکش را در اختیار دارد.
ایران در این زمینه گزارش‌های متناقضی را ارائه کرده و مدعی شده که نیروهای سپاه پاسداران تلاش برای «ربودن» محموله نفت صادراتی ایران از طرف آمریکا را خنثی کرده‌اند.
علاوه بر تحرکات نظامی، ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را نیز در ماه‌های اخیر افزایش داده است.
سازمان انرژی اتمی ایران به تازگی اعلام کرده ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی این کشور به بیش از ۲۱۰ کیلوگرم رسیده است.
پس از ماه‌ها تعلل از سوی ایران، به تازگی اعلام شد که مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در روز ۸ آذر ازسرگرفته می‌شود.

نزدیک به ۲۰ درصد کل صادرات نفت در جهان از طریق این تنگه به دریای عمان و سپس به اقیانوس هند می‌رود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
اخبار
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید