ایران و اتحادیه اروپا: مذاکرات وین از هشتم آذر ماه آغاز می‌شود

۱۴۰۰/۸/۱۲

ایران و اتحادیه اروپا از توافق بر سر آغاز مذاکرات وین خبر دادند. معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفت که در تماس با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، توافق شده که مذاکرات وین از ۸ آذر ماه آغاز شود.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در صفحه توییتر خود تعیین ۸ آذرماه به عنوان زمان آغاز مذاکرات وین را تایید کرد و خاطرنشان کرد که در تماس تلفنی با انریکه مورا، مسئول هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، آغاز مذاکرات در روز ۸ آذرماه در وین مورد موافقت قرار گرفت.

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران همزمان تاکید کرد که هدف جمهوری اسلامی از مذاکرات «لغو تحریم‌ها» است.

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای با تایید اینکه گفت‌وگوهای احیای برجام ۲۹ نوامبر، هشتم آذر، در وین از سر گرفته خواهد شد، اعلام کرد که ریاست این نشست را انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برعهده خواهد داشت.

همزمان ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از اعلام از سرگیری مذاکرات وین استقبال کرد و گفت رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هیات مذاکره‌کننده ایالات متحده را در وین برای ادامه گفت‌وگوهای غیرمستقیم با ایران رهبری خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود ایالات متحده امیدوار است که هیات مذاکره‌کننده ایران در وین برای مذاکره سریع و با حسن نیت آماده باشد.

ند پرایس بر این نکته نیز تاکید کرد که مذاکرات وین باید دقیقا از همان جایی از سر گرفته شود که دور ششم مذاکرات در این شهر پایان یافت.

اعلام معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعیین ۸ آذر ماه به عنوان تاریخ آغاز مذاکرات وین در حالی صورت گرفت که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران چند ساعت پیش در حساب توییتر خود با «بی‌اختیار» خواندن جو بایدن، گفت او حاضر به ارائه تضمین به ایران نیست و در صورت تغییر نکردن شرایط فعلی و ادامه تحریم‌ها، «نتیجه مذاکره از قبل روشن است.»

درخواست ایران از رییس جمهوری آمریکا برای ارائه «ضمانت عینی» را سه روز قبل سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اعلام کرد و افزود: رییس جمهور آمریکا موظف است جامعه بین‌الملل را متقاعد کند که امضایش اعتبار دارد و برای این کار به ضمانت‌های عینی نیاز دارد و هیچ کس چیزی کمتر از این را نمی‌پذیرد.

در پاسخ به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران اما تد کروز، سناتورجمهوری‌خواه، گفت که در آینده هر رییس‌جمهور جمهوری‌خواه آمریکا هرگونه توافق با ایران را که معاهده مورد تایید کنگره نباشد «پاره خواهد کرد.»

مذاکرات وین بعد روی کار آمدن جو بایدن آغاز شد و تا شش دور ادامه یافت اما محمدجواد ظریف، وزیر خارجه وقت ایران، در هفته‌های پایانی دولت حسن روحانی از توقف این مذاکرات خبر داد و افزود که این مذاکرات به دولت بعدی، دولت ابراهیم رئیسی، سپرده شده است.

دولت رئیسی پس از آغاز به کار خود از بازگشت به مذاکرات وین امتناع کرد که با واکنش آمریکا و اتحادیه اروپا مواجه شد که آخرین مورد آن بیانیه چهار روز پیش کشورهای آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه است که در آن تاکید شد بازگشت به برجام تنها در صورتی امکان‌پذیر است که ایران مسیر خود را تغییر دهد.

آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه مشترک خود همچنین از رییس‌جمهوری ایران خواستند که فرصت را غنیمت شمرده و با حسن نیت برای اجتناب از تشدید تنش‌های خطرناک اقدام کند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
اخبار
اقتصاد و بازار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید