مجلس گزارش عملکرد حسن روحانی در ستاد کرونا را به قوه قضاییه فرستاد

۱۴۰۰/۸/۱۱

نمایندگان مجلس به دلیل آنچه مدیریت ناصحیح حسن روحانی در ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌دانند، خواهان برخورد با او شدند و پس از بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درباره عملکرد روحانی با ارجاع این گزارش به قوه قضاییه موافقت کردند.

در این گزارش آمده «عموم مردم ایران» از عملکرد ستاد ملی کرونا، وزارتخانه‌ها و حسن روحانی در کنترل و درمان کرونا «رضایت نسبی» نداشته‌اند.

این گزارش با اشاره به «تناقض، تضاد و نقایص در تصمیمات متخذه و اقدامات صورت گرفته»، افزوده است که «مردم از این بابت ضررهای جبران‌ناپذیر مادی و معنوی را متحمل شده‌اند».

در گزارش کمیسیون بهداشت مجلس روحانی به گرفتن تصمیمات اشتباه در روزهای پایانس سال ۱۳۹۹ و عادی‌انگاری وضعیت بیماری در نوروز ۱۴۰۰، برخورد ناشایست مقابل هشدارهای نظارتی، اتخاذ تصمیمات نامناسب و متناقض به عنوان رییس ستاد ملی کرونا و داشتن عملکرد بسیار ضعیف در مدیریت واردات، تولید و توزیع واکسن کرونا متهم شده است.

در بخش نتیجه‌گیری این گزارش هم آمده نتیجه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت قبلی و حسن روحانی منجر به پنج خیز کرونا و مرگ و میر شدید افراد شده و ایران «همچنان جزء کشورهای بالای مرگ و میر نسبت به جمعیت» است.

نمایندگان مجلس در انتها ضمن درخواست برخورد «قاطع» با روحانی نوشتند او از «موضوع تصمیم‌گیری گروهی و حضور مسئولین ارشد مانند معاون دادستان استفاده می‌کند و عواقب هیچ تصمیم اشتباه خود را نمی‌پذیرد.»

هنوز واکنشی از سوی روحانی به این گزارش منتشر نشده است.

بر اساس آمار رسمی، نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر در ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. با این حال، سازمان نظام پزشکی و مقام‌های دولت روحانی آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

دولت روحانی به دلیل تعلل در خرید و واردات واکسن معتبر کرونا مورد انتقاد گسترده شهروندان و کاربران در رسانه‌های اجتماعی بود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم از دید بسیاری از شهروندان از عاملان اصلی مرگ و میر بالای کرونا در ایران به حساب می‌آید، با این حال در گزارش کمیسیون بهداشت مجلس به او اشاره‌ای نشده است.

خامنه‌ای در سخنانی در دی ماه ۹۹ اعلام کرد که ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی» کرونا به ایران ممنوع است و به فرانسه نیز اعتماد ندارد.

او روز جمعه ۱۹ دی‌ماه ۹۹ در یک سخنرانی ویدیویی گفت: «اگر آمریکا و کارخانه فایزر می‌توانند واکسن درست کنند، خودشان مصرف کنند که این همه کشته نداشته باشند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی در دو سال گذشته بر تولید واکسن داخلی کرونا تاکید بسیار داشته‌اند و خامنه‌ای در سخنرانی دی ۹۹ خود در این باره گفت: «واکسنی که برای کرونا آماده شد مایه افتخار کشور است، این را سعی نکنند انکار کنند.»

تازه‌ترین خبرها

امروز
ایران ۱۴۰۰
خبر شامگاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید