تایید حکم دادگاه علیه ایران در بزرگ‌ترین پرونده پولشویی بحرین

۱۴۰۰/۸/۱۰

خبرگزاری بحرین اعلام کرد دادگاه تجدیدنظر این کشور حکم دادگاه بدوی در بزرگ‌ترین پرونده پولشویی این کشور که علیه بانک مرکزی ایران و چند بانک دیگر بود را عینا تایید کرد.

هدف این پولشویی دور زدن تحریم‌های ایران اعلام شده و دادگاه پنج متهم پرونده از مقام‌‌های بانک المستقبل را به ۱۰ سال زندان و متهم ششم را به پنج سال حبس محکوم کرده است.

همچنین رای دادگاه بدوی درباره پرداخت یک میلیون دینار بحرینی از سوی متهمان و جریمه‌ای به همین میزان از سوی بانک مرکزی ایران و دیگر بانک‌های درگیر در این پولشویی تایید شده است.

دادستانی کل بحرین در اردیبهشت خبر داده بود که بانک مرکزی ایران و ۱۲ بانک دیگر را به اتهام پولشویی بیش از ۱/۳ میلیارد دلار، تحت پیگرد کیفری قرار داده است.

بحرین، بانک مرکزی ایران را متهم کرده که دستورالعملی درباره چگونگی استفاده از سیستمی غیرقانونی برای پنهان کردن مبدا و جابه‌جایی وجوه منتقل‌شده به حساب بانک‌های ایرانی و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه معاملات بانکی ارائه کرده است.

مقام‌های ایران اتهام‌های دادستانی بحرین را رد کرده و طرح این پرونده را دارای «انگیزه‌های سیاسی و فاقد هرگونه ارزش حقوقی» اعلام کرده‌اند.


تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
تیتر اول
در کارگه هنرمندی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید