سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: اطلاعات سرور‌های جایگاه‌های سوخت در پی حمله سایبری، حذف شدند

۱۴۰۰/۸/۱۰

شش روز پس از وقوع حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت، مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از نشست فوق‌العاده کمیسیون انرژی برای بررسی این حمله خبر داد و تایید کرد که بر اثر این حمله سایبری اطلاعت سرور‌های جایگاه‌ها بلافاصله حذف شده است.

نخعی روز دوشنبه دهم آبان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر، با بیان این که اظهارنظر درباره نحوه این حمله «‌فعلا مقدور نیست» گفت: «اطلاعات سرور جایگاه بلافاصله پس از این حمله، حذف و باعث بروز مشکلاتی در جایگاه‌های توزیع سوخت شده و نیز ارتباط جایگاه‌ها با سامانه هوشمند سوخت بلافاصله قطع شد.»

به گفته او در نشست فوق‌العاده کمیسیون انرژی، «رییس شرکت پالایش، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، مدیر سامانه هوشمند سوخت، مدیران سازمان پدافند غیرعامل و رؤسای تعدادی از دستگاه‌های امنیتی و نظارتی» حضور داشته‌اند.

غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل انجام این حمله را به آمریکا و اسرائیل منتسب کرده است.

با این حال سخنگوی کمیسیون انرژی در مصاحبه خود گفت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در حال بررسی منشأ این حمله سایبری هستند.

محمود عباس‌زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم با اشاره به جلسه کمیسیون با نمایندگان وزارت نفت، اطلاعات و سازمان پدافند غیرعامل گفت که دستگاه‌ها اجماع نظری درباره علت بروز اختلال در سامانه هوشمند سوخت نداشتند اما بحث نفوذ یا حمله سایبری با منشاء داخلی یا خارجی مطرح است.

با وجودی که مقام‌ها بعد از بروز حمله سایبری وعده داده بودند وضعیت در ۲۴ ساعت به حالت عادی برگردد هنوز همه جایگاه‌ها امکان عرضه سوخت با نرخ سهمیه‌ای را ندارند.

رییس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران عرضه سوخت روز دوشنبه گفت که ۹۰ درصد جایگاه‌ها قادرند بنزین را با نرخ اول و یارانه‌ای (۱۵۰۰ تومانی) دریافت کنند.


تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید