امیرعبداللهیان: برای برجام نیازی به این همه مذاکره نیست و باید بایدن فرمان اجرایی بدهد

۱۴۰۰/۸/۹

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، با اعلام اینکه جمهوری در حال بررسی چگونه مذاکره کردن در میز مذاکرات است، در عین حال گفت که نیازی به مذاکره برای احیای برجام وجود ندارد و کافی است که آمریکا به این توافق بازگردد.

او در مصاحبه با روزنامه ایران گفت که برای احیای برجام « اصلا نیازی به این همه مذاکره» وجود ندارد و کافی است جو بایدن یک فرمان اجرایی صادر و اعلام کند، آمریکا به نقطه‌ای که ترامپ از برجام خارج شد، برمی‌گردد.

امیرعبداللهیان درعین حال توضیح نداد که ایران در قبال این رفتار احتمالی آمریکا درباره اقداماتی که خارج از چارچوب برجام انجام داده، چه تغییراتی خواهد داد.

مذاکرات احیای برجام که در ماه‌های پایانی دولت حسن روحانی در وین در حال برگزاری بود، با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی متوقف شد و علی باقری کنی، معاون وزارت خارجه ایران، از تاریخ «پیش از پایان نوامبر» سخن گفته است.

ایران اعلام کرده ابتدا با همه کشورهای گروه ۱+۴ به صورت جداگانه مذاکره می‌کند و سپس مذاکرات با این گروه آغاز شود.

در همین حال امیرعبداللهیان گفت که در پاسخ به درخواست کشورهای اروپایی برای از سرگیری مذاکرات وین، اعلام کرده که باید برجام «دقیقا به همان نقطه‌ای که ترامپ از برجام خارج شد» بازگردد.

او خبر داد که به مقام‌های آمریکایی پیام داده که برای اثبات جدی بودن در بازگشت به برجام باید اقداماتی انجام دهند و به طور مثال ۱۰ میلیارد دلار از پول های بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف را آزاد کنند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: «تصمیم ما این است به میز مذاکره برگردیم اما در حال بررسی این موارد هستیم که در میز مذاکره چگونه قرار است مذاکره کنیم و آیا می‌خواهیم به همان نقطه‌ای برگردیم که از آن خارج شدیم یا روش دیگری را اتخاذ کنیم.»

پس از تعلل جمهوری اسلامی در بازگشت به مذاکرات اتمی سی‌ان‌ان روز جمعه به نقل از این منابع گزارش داد که دولت بایدن در حال بررسی راه‌های افزایش فشار بر ایران است.

در همین حال رهبران آمریکا و سه کشور اروپایی روز شنبه در بیانیه‌ای مشترک، با ابراز نگرانی از شتاب گرفتن اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران و همچنین توقف مذاکرات احیای برجام از سوی ایران، بر عزم خود برای اطمینان یافتن از اینکه ایران هرگز نتواند به سلاح اتمی دست یابد تاکید کردند.

امیرعبداللهیان همچنین در انتقاد از برجام گفت: « روی میز یک سند قطور صد و چند صفحه‌ای به نام برجام داریم که چه‌بسا از آن ۶ قطعنامه (شورای امنیت) هم کار را برای ایران سخت‌تر کرده است.»

این سخنان در حالی بیان شده که مقامات دولت حسن روحانی بارها اعلام کرده اند که در قطعنامه‌های شورای امنیت که در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد صادر شد خطر حمله به ایران و وقوع جنگ وجود داشت.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
در کارگه هنرمندی
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید