اجلاس آب و هوایی سازمان ملل رسما در شهر گلاسگو آغاز شد

۱۴۰۰/۸/۹

مقام‌های حدود ۲۰۰ کشور جهان در راستای مقابله با گرمایش زمین، دو هفته در بزرگترین شهر اسکاتلند گرد هم می‌آیند تا علاوه بر حل مسائل به‌جا مانده از توافقنامه آب و هوایی پاریس، راهکارهای کشور خود در زمینه مهار گازهای گلخانه‌ای و مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی را ارائه دهند.

از جمله اهداف دیگر این نشست بررسی افزایش دمای کره زمین است که در مقایسه با قرن گذشته بیش از ۱/۵ درجه سانتی‌گراد بیشتر شده است.

به گفته دانشمندان، احتمال دستیابی کامل به توافقات ۶ سال قبل پاریس کاهش یافته و در مقابل، دمای کره زمین ۱/۱ درجه سانتی‌گراد بیشتر شده است.

با روند صعودی گرمایش زمین، سرعت ذوب یخ‌های قطبی بیشتر شده و باعث بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها و در نتیجه تغییرات شدید آب و هوایی می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود در صورت تحقق برنامه‌ریزی‌ها و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در دهه آینده، تا سال ۲۱۰۰ میلادی دمای زمین تا ۲/۷ درجه سانتی گراد بیشتر شود.

الوک شارما، نماینده پارلمان بریتانیا و رییس کنفرانس گلاسگو در مصاحبه با اسکای نیوز گفت از چالش‌های بزرگ اقلیمی، محقق نشدن بسیاری از موارد توافق شده در پاریس است. او همچنین گفت در حال حاضر چین بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه‌ای در جهان است و انتظار می‌رود تلاش این کشور در جهت اهداف اقلیمی افزایش یابد.

ایالات متحده و هند، پس از چین در رتبه های بعدی کشورهای آلاینده هستند.

به گفته الوک شارما، تمام کشورهای جهان باید در جهت رسیدن به ایده‌آل‌های اقلیمی تلاش کنند اما انتظارات از گروه جی ۲۰ که تولید کننده  ۸۰ درصد از آلودگی‌های آب و هوایی هستند، بیشتر است.

از جمله اهداف نشست گلاسگو، ارائه راهکارهایی است که چگونه کشورهای ثروتمند در جهت رسیدن به اهداف اقلیمی به کشورهای فقیر کمک کنند.

شاهزاده چارلز، پسر ملکه بریتانیا، اجلاس گلاسگو را آخرین فرصت برای نجات زمین خواند و گفت رهبران گروه جی۲۰ مسئولیت سنگینی در قبال نسل‌های آینده دارند.

فردا شاهزاده چارلز به نیابت از ملکه الیزابت دوم، از شرکت‌کنندگان کنفرانس اقلیمی سازمان ملل (کاپ ۲۶) استقبال خواهد کرد.


تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید