جان‌باختن چهار کودک یکی از روستاهای چابهار بر اثر ریزش گودال ایجاد شده در خاک‌برداری

۱۴۰۰/۸/۳

چهار کودک شش تا دوازده ساله روز یک‌شنبه در یکی از روستاهای چابهار بر اثر ریزش دیواره ایجاد شده در اثر خاک‌برداری، در آوار خاک مدفون شده و جان‌باختند.

عبدالصمد پناد، بخشدار پیرسهراب از توابع چابهار، گفت: ریزش دیواره خاکی موجب فوت چهار کودک در روستای بُنو اسحاق بازار این بخش شد و در این حادثه سه نفر دیگر نیز مصدوم و به بیمارستان چابهار منتقل شدند.

یارمحمد باحور، دهیار روستای بُنو اسحاق بازار، نیز اسامی کودکان جان‌باخته در اثر ریزش آوار دیواره خاکی در این روستا را محمد طاها درج تنگ، دانیال پیل‌پایه، اسلم جدگال و علیرضا جدگال اعلام کرد و گفت که چهار کودک‌جان باخته این حادثه بین ۶ تا ۱۲ ساله بودند که به علت خفگی در زیر خاک جان باختند.

باحور گفت که سه نفر از کودکان با تلاش اهالی روستا نجات پیدا کردند و چهار کودک دیگر به علت خفگی در زیر خاک جان باختند.

دهیار روستای بُنو اسحاق بازار با بیان اینکه پانزده روز پیش یکی از اهالی روستا کار خاک‌برداری انجام داده بود و بر اثر این خاک‌برداری گودالی ایجاد شد، گفت که این کودکان در حال بازی بودند و که دیواره گودال ریزش کرد و هفت کودک زیر آوار خاک مدفون شدند.

به گفته عبدالصمد پناد، بخشدار پیرسهراب، حدود دو هفته پیش خاک برداری و انتقال خاک با استفاده از ماشین‌آلات سنگین در این محدوده انجام و یک دیوار خاکی‌ ایجاد شده بود که کودکان طی چند روز گذشته در این محل بازی می‌کردند که این اتفاق باعث ریزش دیواره خاکی و زیر آوار رفتن هفت کودک شد.

ریزش ساختمان‌های درحال ساخت، فروریختن دیوارهای خاکی گودال‌های ناشی از خاک‌برداری و حوادث مشابه که به دلیل عدم رعایت ایمنی لازم و عدم نظارت کافی بر ایمنی، سالانه در ایران بارها تکرار می شود و جان تعدادی از کارگران و در مواقعی عابران را می‌گیرد و این بار منجر به قربانی شدن چهار کودک شده است.

غیر از این، بخشدار پیرسهراب درپی جان‌باختن این چهار کودک، گفت که تفریح کودکان در این مناطق بیشتر در زمین‌های کشاورزی، محدوده هوتگ‌ها و اطراف روستاهاست.

پیشتر نیز گزارش‌های متعددی از جان‌باختن کودکان در سیستان و بلوچستان از جمله در منطقه چابهار و دشتیاری در اثر سقوط در هوتگ‌ها، گودال‌های ذخیره آب، منتشر شده است و از جمله فقط در روستای شیخان کرگ از توابع دشتیاری چابهار در یک سال گذشته سه کودک در هوتگ روستا جان‌باخته‌‌اند.

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار، نیکشهر، دشتیاری، کنارک و قصرقند، شهریور سال گذشته پس از آنکه سه کودک در چند روز در هوتگ‌ها جان‌باختند، وزارت نیرو را مسئول مستقیم این حوادث دانست.

با این حال تاکنون گزارشی مبنی بر پذیرش مسئولیت از سوی وزارت نیرو، وزارت کشور، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در قبال جان جان‌باختن کودکان در این سوانح منتشر نشده است.

امروز
اقتصاد و بازار
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید