رییس پارلمان اروپا: اخراج ۱۰ سفیر نشانه‌ای از انحراف دولت ترکیه به سمت خودکامگی است

۱۴۰۰/۸/۲

دیوید ساسولی، رییس پارلمان اروپا، در واکنش به دستور رییس‌جمهوری ترکیه به اخراج سفیران ۱۰ کشور، این تصمیم را نشان‌دهنده «انحراف دولت ترکیه به سمت خودکامگی» خواند.

ساسولی در توییتی نوشت: «اخراج ۱۰ سفیر نشانه‌ای از انحراف دولت ترکیه به سمت خودکامگی است. ما تهدیدپذیر نیستیم. عثمان کاوالا را آزاد کنید.»

در همین حال، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفت که واشینگتن از اظهارات رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، با خبر است و از وزارت خارجه ترکیه در این مورد توضیح خواسته است.

رویترز همچنین به نقل از منابع آگاه در وزارت خارجه آلمان گزارش داد ۱۰ کشوری که ترکیه قصد دارد سفیرانشان را اخراج کند، با یکدیگر در حال رایزنی هستند.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه نروژ اعلام کرد که سفارت این کشور در ترکیه هیچ دستوری برای اخراج سفیرش از این کشور دریافت نکرده است.

سخنگوی وزارت خارجه نروژ از ترکیه خواست طبق تعهدات خود تحت کنوانسیون حقوق بشر اروپا، به «استانداردهای دموکراتیک و حاکمیت قانون» پایبند باشد.

یه‌په کوفاد، وزیر خارجه دانمارک، نیز اعلام کرد که سفارت‌خانه این کشور در ترکیه هیچ دستور رسمی مبنی بر اخراج سفیرش دریافت نکرده است.

او خاطرنشان کرد که دانمارک در ارتباط با این موضوع با کشورهای «دوست و متحد» در حال رایزنی است.

اردوغان روز شنبه اول آبان در مراسمی در استان اسکی‌شهیر گفت که به وزیر خارجه خود دستور داده است تا سفیران ۱۰ کشور در آنکارا را، که خواستار آزادی عثمان کاوالا، بازرگان و فعال مدنی زندانی، شده بودند، به عنوان «عنصر نامطلوب» معرفی کند.

اردوغان تاکید کرد که سفیران این ده کشور «یا باید ترکیه را بفهمند یا بروند.»

سفیران آمریکا، آلمان، کانادا، فرانسه، دانمارک، هلند، نروژ، سوئد، فنلاند و نیوزیلند چندی پیش با انتشار بیانیه مشترکی خواستار آزادی عثمان کاوالا شده بودند.

ایران ۱۴۰۰
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید