اردوغان: به وزارت خارجه دستور دادم سفیران ۱۰ کشور به‌عنوان عنصر نامطلوب معرفی شوند

۱۴۰۰/۸/۱

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، گفت که به وزیر خارجه خود دستور داده است تا سفیران ۱۰ کشور در آنکارا که خواستار آزادی یک بازرگان و فعال مدنی زندانی شده بودند به عنوان «عنصر نامطلوب» شناخته شوند.

سفیران آمریکا، آلمان، کانادا، فرانسه، دانمارک، هلند، نروژ، سوئد، فنلاند و نیوزیلند چندی پیش با انتشار بیانیه مشترکی خواستار آزادی عثمان کاوالا، فعال مدنی زندانی، شده بودند.

اردوغان روز شنبه اول آبان در مراسمی در استان اسکی‌شهیر گفت دستورهای لازم را به وزیر خارجه داده است تا این افراد به عنوان «عنصر نامطلوب» معرفی شوند و آنان «یا باید ترکیه را بفهمند یا بروند».

وزارت خارجه ترکیه چند روز پیش این ۱۰ سفیر را به دلیل صدور بیانیه مشترک‌شان احضار کرده بود.

سفیران این ۱۰ کشور در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، با اشاره به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا، خواستار آزادی عثمان کاوالا شده بودند.

ترکیه با وجود عضویت در شورای اروپا این تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا را نادیده گرفته و بیانیه این ۱۰ سفیر را نیز غیر قابل قبول خواند.

عثمان کاوالا، بازرگان و کنشگر مدنی، از چهار سال پیش بدون حکم محکومیت در ترکیه زندانی است.

او سال گذشته از اتهامات مربوط به اعتراضات پارک‌گزی در سال ۲۰۱۳ تبرئه و پس از دو سال و نیم بازداشت آزاد شد اما چند ساعت بعد بار دیگر بازداشت، و این بار به جاسوسی و نقش داشتن در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ متهم شد.

عثمان کاوالا ممکن است به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شود.

سفیران این ۱۰ کشور در بیانیه خود به «پرونده‌سازی جدید پس از حکم تبرئه او» اعتراض کرده بودند.

قرار است دادگاه بعدی عثمان کاوالا حدود یک ماه دیگر برگزار شود.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید