مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: نظارت ما بر تاسیسات اتمی ایران دیگر کامل نیست

۱۴۰۰/۸/۱

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد درپی مخالفت جمهوری اسلامی با تعمیر دوربین‌های آژانس در تاسیسات اصلی هسته‌ای ایران، فعالیت‌های نظارتی این سازمان بر برنامه هسته‌ای تهران دیگر کامل نیست.

گروسی در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی گفت پس از آنکه ایران درخواست تعمیر دوربین‌ها در تاسیسات اصلی را رد کرد، برنامه نظارت این آژانس در ایران دیگر «کامل» نیست و احتمالا جهان هرگز «قادر به بازسازی تصویر» آنچه ایرانی‌ها انجام داده‌اند نخواهد بود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه هرگز با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید جمهوری اسلامی، صحبت نکرده، ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری چنین دیداری گفت: «امیدوارم به‌زودی فرصتی برای ملاقات با او داشته باشم، تا وقتی مشکلی به وجود می‌آید بتوانیم درباره آن صحبت کنیم.»

رافائل گروسی، که به واشینگتن سفر کرده، در روزهای اخیر درباره اختلاف میان ایران و آژانس در خصوص دسترسی به تاسیسات هسته‌ای این کشور با مقام‌های آمریکایی گفت‌وگو کرده است.

در همین حال، اعتراضات بین‌المللی به تاخیر ایران در بازگشت به مذاکرات احیای برجام همچنان ادامه دارد و پس از انتقادهای گسترده مقام‌های غربی، روسیه نیز به این رویکرد ایران اعتراض کرد.

پس از آنکه امیر عبداللهیان روز شنبه در دیدار با دبیرکل جدید سازمان همکاری اقتصادی گفت که جمهوری اسلامی «به‌زودی» به مذاکرات احیای برجام بازمی‌گردد، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، با بازنشر این اظهارات در توییتی نوشت: «آیا کسی می‌داند معنی به‌زودی از لحاظ عملی چیست.»

از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است که ایالات متحده و کشورهای عضو برجام معتقدند که مذاکرات احیای برجام باید دقیقا از نقطه‌ای که متوقف شد از سر  گرفته شود.

مذاکرات قدرت‌های جهانی با ایران برای احیای برجام شش دور در وین برگزار شد و با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی متوقف شد.

مقام‌های دولت رئیسی بارها گفته‌اند پس از بررسی‌ها به این مذاکرات بازخواهند گشت اما زمان مشخصی برای این بازگشت تعیین نکرده‌اند.

خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید