نماینده ویژه رئیسی: دستیابی به توافق با طالبان در برخی موضوعات امکان‌پذیر است

۱۴۰۰/۷/۳۰

نماینده ویژه ابراهیم رئیسی دستیابی به توافق با طالبان در برخی موضوعات را امکان‌پذیر خواند و همزمان، یک نماینده مجلس نیز تعامل با این گروه را به نفع منافع ملی ایران دانست.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رییس جمهوری ایران در امور افغانستان، گفت رسیدن به توافق با طالبان درباره موضوعاتی چون حق‌آبه هیرمند و جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر «امکان‌پذیر است».

او در مصاحبه‌اش با خبرگزاری صدا و سیما در عین حال گفت که اکنون افغانستان با التهابات امنیتی مواجه است و باید «اولویت‌ها و شرایط را در نظر بگیریم.»

کاظمی قمی گفت: «با توجه به توطئه بیگانگان برای درگیر کردن کشور‌های منطقه، ایران باید برای برون‌رفت از این شرایط تلاش کند.»

حمایت نکردن جمهوری اسلامی از احمد مسعود و جبهه مقاومت در پنجشیر و همچنین مذاکرات تهران با طالبان اعتراضاتی را در داخل ایران به دنبال داشته است.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی از طالبان به عنوان یک واقعیت در افغانستان نام می‌برند.

در همین حال حسن همتی، رییس کمیته امنیت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت که در صورت تامین امنیت افغانستان توسط طالبان و حمایت این گروه از همه مذاهب «احتمال تعامل وجود خواهد داشت و این تعامل در راستای منافع ملی خواهد بود.»

او در مصاحبه با سایت شفقنا تاکید کرد که اگر طالبان «انتخابات مردمی برگزار کند، به افزایش ضریب امنیتی افغانستان کمک خواهد کرد.»

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پنجره
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید