دیدار پنج ساعته نخست وزیر اسرائیل و رییس جمهور روسیه پایان یافت

۱۴۰۰/۷/۳۰

دفتر نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد «دیدار گرم و مثبت» نفتالی بنت با ولادیمیر پوتین پس از پنج ساعت در شهر ساحلی سوچی به پایان رسید.

بنابر بیانیه دفتر نفتالی بنت، رهبران اسرائیل و روسیه در این دیدار درباره «موضوعات حیاتی در روابط بین دو کشور» گفت‌وگو کردند.

رسانه‌های روسیه و اسرائیل نیز به برخی محورهای مطرح‌شده در این دیدار اشاره کرده‌اند.

از جمله رسانه‌های اسرائیلی به نقل از زیف الکین، وزیر اسرائیلی که در نشست بنت و پوتین حضور داشت، گزارش داده‌اند که دو طرف در این دیدار توافق کردند که تفاهم‌های مشترک قبلی درباره عملیات نظامی اسرائیل در سوریه پابرجا بماند.

رسانه‌های روسیه نیز به نقل از پوتین گزارش داده‌اند که او بر «منافع مشترک دو کشور» در موضوع سوریه تاکید کرده و از رابطه «منحصر به فرد» روسیه و اسرائیل سخن گفته است.

این اولین دیدار نخست وزیر جدید اسرائیل با ولادیمیر پوتین بود و پیشتر اعلام شده بود که برنامه هسته‌ای ایران یکی از محورهای اصلی آن است.

به نوشته بیانیه دفتر نخست وزیر اسرائیل، بخشی از گفت‌وگوهای دو طرف نیز بیرون از سالن و هنگام قدم زدن به سمت دریا انجام شد.

همچنین به گزارش رسانه‌های روسیه، پوتین در این دیدار یادآور شد که بزرگترین جامعه روسی‌زبان خارج از روسیه در اسرائیل ساکن است.

رهبران دو کشور پیش از آغاز گفت‌وگوهای خصوصی خود، در برابر خبرنگاران حاضر شدند و بنت گفت که در مذاکراتش با پوتین از جمله درباره وضعیت سوریه و همچنین «تلاش‌ها برای توقف برنامه اتمی نظامی ایران» تبادل نظر خواهد کرد.

دیدار پوتین و بنت در حالی برگزار شد که با ادامه عدم تمایل جمهوری اسلامی به بازگشت به مذاکرات وین، رفت‌وآمدهای دیپلماتیک در روزهای اخیر شتاب گرفته است.

روز جمعه رابرت مالی، نماینده ویژه رییس جمهوری آمریکا در امور ایران، به پاریس رفت تا با نمایندگان سه کشور اروپایی عضو برجام دیدار و گفت‌وگو کند.

یک روز پیشتر نیز انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول پیگیری مذاکرات، در ریاض با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار کرد.

تازه‌ترین خبرها

ایران ۱۴۰۰
خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید