با دستور وزارت نیرو، امسال مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها از شهریور ماه آغاز شده است

۱۴۰۰/۷/۲۸

محسن موسوی، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی، گفت که با دستور وزارت نیرو مبنی بر جایگزینی مازوت با گاز در نیروگاه‌ها، مازوت‌سوزی در نیروگاه‌ها از جمله دو نیروگاه‌ تبریز و بناب از شهریور ماه آغاز شده است.

موسوی در نشست بررسی آلودگی هوای تبریز گفت: «برخلاف سال‌های گذشته که مصرف مازوت در نیروگاه تبریز و بناب از زمان پیک مصرف گاز در آذربایجان شرقی آغاز می‌شد، امسال طبق دستور وزارت نیرو از ۱۷ شهریور ماه سوخت نیروگاه تبریز را از گاز مایع به مازوت تبدیل کرده‌ایم.»

این درحالی است که زمستان سال گذشته با اوج گرفتن بحران آلودگی هوا در تهران، تبریز، اصفهان، اراک، مشهد و چند کلانشهر دیگر، مقام‌های سازمان حفاظت محیط زیست ایران «مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها» را یکی از عوامل اصلی آلودگی اعلام کردند و عیسی کلانتری رییس وقت این سازمان گفت بهتر است روزی دو ساعت خاموشی داشته باشیم اما از مازوت استفاده نکنیم.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، نیز همان زمان اعلام کرد که تعدادی از نیروگاه‌ها فقط حدود ۴۵ روز از فصل سرد سال را تا هنگام عبور از پیک مصرف گاز از سوخت مازوت استفاده می‌کنند.

با این حال به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی، امسال نه در فصل سرد سال، بلکه از شهریور ماه وزارت نیرو دستور استفاده از سوخت مازوت به جای گاز در نیروگاه‌ها را صادر کرده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی در نشست روز چهارشنبه بیست و هشتم مهر ماه، گفت که مالک نیروگاه تبریز بخش خصوصی است و ما فقط بهره‌برداریم و حتی برای نصب فیلتر و تجهیزات استاندارد کاهش آلودگی هوا در این نیروگاه هیچ نقشی نداریم.

از سوی دیگر حسن عباس‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، هشدار داد که در صورت ادامه استفاده نیروگاه تبریز از سوخت مازوت، روز‌های پرخطری در انتظار تبریز است.

عباس‌نژاد اضافه کرد که با توجه به قرار گرفتن نیروگاه برق تبریز در جوار این کلانشهر، استفاده از سوخت مازوت به عنوان «سوخت اصلی نیروگاه تبریز» علاوه بر آلودگی محیط زیست، سلامت مردم منطقه را تهدید می‌کند.

جواد رحمتی، معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، گفت که حدود ۳۰۰ مگاوات برق در نیروگاه تبریز تولید خواهد شد اما برای این مقدار کم از تولید برق نباید جان، زندگی و معیشت و کشاورزی مردم تبریز را در معرض خطر قرار دهیم.

رحمتی اضافه کرد که کلانشهر تبریز به لحاظ قرار گرفتن در مسیر دود ناشی از مازوت نیروگاه همه ساله روز‌های آلوده‌ای داشته است که امسال به دلیل کاهش بارندگی‌ها این آلودگی‌ها افزایش خواهد یافت و با ترکیب دود ناشی از سوخت مازوت، از دی ماه باید شاهد تعطیلی ادارات این شهر نیز باشیم.

تازه‌ترین خبرها

مرور مطبوعات
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید