آمریکا: حمله حوثی‌ها به مارب بحران انسانی یمن را وخیم‌تر کرده است

۱۴۰۰/۷/۲۴

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای افزایش تهاجم حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن را به استان مارب محکوم کرد. این بیانیه با اشاره به جلوگیری حوثی‌ها از آمدوشد افراد و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به این منطقه، خاطرنشان کرد که اقدامات حوثی‌ها بحران انسانی را در یمن وخیم‌تر کرده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، در نتیجه محاصره حوثی‌ها، دسترسی بیش از ۳۵ هزار نفر از ساکنان منطقه عبدیه در جنوب مارب به اقلام ضروری مورد نیازشان قطع شده است.

این بیانیه از حوثی‌ها خواست هر چه سریع‌تر اجازه دهند کمک‌های انسان‌دوستانه حیاتی به غیرنظامیان در مارب ارسال شود.

با ادامه درگیری‌ها در مارب، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که بیش از ۱۶۰ نفر از شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران طی ۳۲ عملیات در شبانه‌روز گذشته در منطقه مارب یمن کشته شدند و ۱۱ خودروی نظامی آنها منهدم شد.

به گفته این ائتلاف، از روز دوشنبه بیش از ۷۰۰ حوثی در حملات هوایی کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حوثی‌ها با وجود تلفاتی که طی چهار هفته محاصره عبدیه متحمل شده‌اند، هم‌اکنون در مرکز این شهر هستند.

به گفته یکی از مقام‌های ارتش دولت قانونی یمن، حوثی‌ها برخی اعضای قبایل یمن را که از نیروهای دولت قانونی این کشور حمایت کرده‌اند ربوده و آنها را در زندان تحت شکنجه قرار داده‌اند.

او افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ نفر از اعضای قبایل و نیروهای وفادار به دولت یمن کشته شده و ۴۷ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

در همین حال، وزارت اطلاعات یمن حوثی‌ها را متهم کرده که مناطق مسکونی را در مارب هدف قرار می‌دهند.

حوثی‌ها که از فوریه ۲۰۲۱ در حال حمله به مارب هستند، در هفته‌های اخیر این حمله‌ها را تشدید کرده‌اند.

طبق اعلام آژانس مهاجران سازمان ملل، حمله‌های حوثی‌ها به مارب، به آواره شدن ده‌ها هزار نفر در این استان منجر شده که تنها ده‌هزار نفر از آنها در ماه سپتامبر آواره شده‌اند. 

به گفته دولت قانونی یمن، ۱۳۹ اردوگاه پناهندگان در مارب قرار دارد که حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را اسکان داده‌اند، که در این میان بسیاری از آوارگان در منطقه جنگی گرفتار شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید