وزیر خارجه عربستان سعودی: درباره گفت‌وگوها با ایران جدی هستیم

۱۴۰۰/۷/۲۳

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، مذاکرات با ایران را «دوستانه» توصیف کرد و با این حال گفت این مذاکرات «مقدماتی» است.

بن فرحان در مصاحبه با فایننشال تایمز با اشاره به اینکه این مذاکرات برای شنیدن دیدگاه‌های دو طرف است تاکید کرد: «ما در مورد مذاکرات جدی هستیم.»

وزیر خارجه عربستان سعودی در این گفت‌وگو که در شماره روز جمعه فایننشال تایمز منتشر شد گفت: «برای ما این [مذاکرات] تغییر چندان بزرگی نیست. ما همیشه گفته‌ایم که می‌خواهیم راهی برای ایجاد ثبات در منطقه پیدا کنیم.»

روابط دیپلماتیک دو کشور پس از حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد در دی‌ماه ۹۴ قطع شد اما در ماه‌های اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی از برگزاری چهار دور گفت‌وگو با مقام‌های عربستان سعودی در بغداد خبر داده‌اند.

مقام‌های ایران در ماه‌های گذشته بارها از پیشرفت در این مذاکرات سخن گفته اما مقام‌های عربستان سعودی عمدتا در این باره سکوت کرده بودند.

فیصل بن فرحان که به واشینگتن سفر کرده است روز پنجشنبه همچنین با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی‌اش، و رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گفته وزارت خارجه عربستان سعودی، بن فرحان در این دیدارها از جمله درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد. او خود نیز در توییتی گفت‌وگوهایش با بلینکن را «سازنده» خواند.

بررسی درخواست ایران

در گزارش روز جمعه فایننشال تایمز همچنین به نقل از یک مقام عربستان سعودی گفته شده که ریاض در حال بررسی درخواست ایران برای بازگشایی کنسولگری جمهوری اسلامی در جده است.

این مقام عربستان سعودی که نامش فاش نشده با این حال اضافه کرد که مذاکرات با ایران هنوز پیشرفت کافی برای احیای روابط دیپلماتیک کامل میان دو کشور نداشته است.

به گفته او، ریاض همچنین مشغول بررسی مجوز بازگشایی دفتر نمایندگی ایران در سازمان همکاری اسلامی مستقر در جده است.

با این حال به نوشته فایننشال تایمز، عربستان سعودی هنوز آماده بازگشایی کنسولگری‌اش در مشهد نیست و این مقام سعودی گفته است مذاکرات دو کشور تاکنون فاقد «محتوا» بوده است.

به گفته این مقام عربستان سعودی، تهران «روی علامت‌دهی» متمرکز شده، و به ویژه در صدد است به غرب علامت بدهد که مسایلش را با سعودی‌ها حل کرده‌ و نیازی به گفت‌وگوهای منطقه‌ای با غرب ندارد.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید