علی لاریجانی پرونده قرارداد ۲۵ ساله ایران و‌ چین را به دولت رئیسی تحویل داد

۱۴۰۰/۷/۲۱

علی لاریجانی که از سوی علی خامنه‌ای به عنوان مجری توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین منصوب شده بود، از این سمت استعفا داده است. خبر این استعفا چند ماه پس از ردصلاحیت او در انتخابات و چند هفته پس از استعفای برادرش از شورای نگهبان منتشر شده است.

به گزارش شماره چهارشنبه بیست و یک مهر ماه روزنامه فرهیختگان، علی لاریجانی به عنوان مجری توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین، پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم از سمت خود استعفا کرده است تا پیگیری فرآیندهای مربوط به این قرارداد ۲۵ ساله به تیم دولت و معاون اول ابراهیم رئیسی سپرده شود.

نقش علی لاریجانی در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین تا مدت‌ها آشکار نشده بود ولی کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، فروردین ماه امسال از اصرار چین به دور زدن دولت روحانی و ارتباط مستقیم با رهبر جمهوری اسلامی و نماینده مستقیم او درباره قرارداد ۲۵ ساله با ایران خبر داد.

خرازی گفت: دولت چین تاکید داشت که «نماینده‌ای از نظام» در این کار دخالت داشته باشد و به همین دلیل علی لاریجانی به عنوان مشاور رهبر جمهوری اسلامی چنین نقشی را ایفا کرد تا تداوم این همکاری مورد تاکید قرار گیرد.

توافق ۲۵ ساله ایران و چین در فروردین امسال به امضا رسید و درحالی که حکومت تاکنون در پنهان نگاه داشتن مفاد و جزییات آن اصرار داشته، مورد انتقاد و اعتراض طیف گسترده‌ای از ایرانیان قرار گرفته است.

برادران لاریجانی از جمله علی لاریجانی و صادق آملی لاریجانی در سال‌های گذشته از افراد مورد اعتماد علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بودند و در دوره‌ای ریاست دو قوه از سه قوه کشور را در دست داشتند.

صادق لاریجانی پیش از پایان دوره دوم از ریاست قوه قضاییه کناره‌گیری کرد و علی لاریجانی نیز در انتخابات ریاست جمهوری بهار امسال درحالی که برادرش صادق لاریجانی عضو شورای نگهبان بود از سوی این شورا رد صلاحیت شد.

پس از این بود که در شهریور ماه صادق لاریجانی از عضویت در شورای نگهبان استعفا داد و حالا نیز خبر استعفای علی لاریجانی منتشر شده است.

خلاصه خبرها
امروز
یکی از ما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید