رابرت مالی: اگر ایران به توافق بازنگردد، آمریکا همه گزینه‌ها را بررسی می‌کند

۱۴۰۰/۷/۲۱

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت در صورتی که جمهوری اسلامی به توافق هسته‌ای بازنگردد، واشینگتن همه گزینه‌ها را در مورد برنامه هسته‌ای ایران بررسی می‌کند.

مالی روز چهارشنبه ۲۱ مهر در گفت‌وگویی ویدیویی با بنیاد کارنگی اروپا با اشاره به احتمال فروپاشی کامل توافق با ایران گفت: «باید خودمان را برای جهانی که در آن برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی روبرو نیست آماده کرده و برای مقابله با این وضعیت باید گزینه‌های پیش رویمان را بررسی کنیم، هر چند که همچنان امیدواریم ایرانی‌ها به میز مذاکره بازگردند.»

نماینده ویژه آمریکا به اهمیت گفت‌وگوها با تهران پرداخت و گفت مذاکرات وین به دلیل غیرمستقیم بودن تماس‌ها میان ایران و آمریکا بسیار «ناامیدکننده» بود و امکان اجرای «دیپلماسی» به معنای واقعی وجود نداشت.

او بر این نکته اذعان کرد که حتی با وجود مذاکره مستقیم نیز ممکن بود دو طرف نتوانند به توافق دست یابند، اما افزود بدون تردید مذاکرات رودررو می‌توانست «اثربخشی» بیشتری داشته باشد.

مالی گفت ارزیابی ما و همه شرکایمان این بود که در شش دور نخست مذاکرات احیای برجام با ایران پیشرفت حاصل شده، اما نتیجه مذاکره با دولت جدید ممکن است این طور نباشد.

او با اشاره به تغییر در ترکیب تیم مذاکره‌کننده ایران در دولت ابراهیم رئیسی گفت تیم جدیدی در ایران روی کار آمده که به وضوح می‌گوید می‌خواهد کارها به شکل دیگری انجام شود.

مالی اضافه کرد که در هفته‌های اخیر تمرکز اصلی روی مساله زمان ازسرگیری مذاکرات بوده، اما موضوع اصلی این است که آیا ایران با دیدگاهی واقع‌گرایانه به مذاکرات برمی‌گردد یا نه.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرد احتمال جدی وجود دارد که جمهوری اسلامی بخواهد مسیر دیگری را در پیش گیرد، بنابراین لازم است آمریکا با اسرائیل و سایر شرکای منطقه‌ای خود هماهنگ شود.

مالی افزود آمریکا در مورد ایران با اسرائیل اختلاف‌هایی دارد، اما هدف مشترک هر دو کشور جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است.

او در همین راستا از سفر خود به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر خبر داد و گفت در این سفرها قصد دارد با مقامات این سه کشور در مورد مساله هسته‌ای ایران مذاکره کند.

به گفته مالی، آمریکا با چین نیز درباره تحریم‌های ایران بحث و گفت‌وگو کرده است.

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید