معاون جوزپ بورل برای توافق جهت از سرگیری مذاکرات هسته‌ای به تهران می‌رود

۱۴۰۰/۷/۲۰

بلومبرگ به نقل از مقام‌های مطلع اعلام کرد انتظار می‌رود انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این هفته به تهران برود تا درباره ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی توافق کند. یک مقام اروپایی هم به ایران اینترنشنال گفت این سفر روز پنجشنبه انجام می‌شود.

مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام پس از برگزاری شش دور گفت‌وگو در وین، با آغاز دوران ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی متوقف شده و هنوز تاریخی برای دور بعدی این مذاکرات اعلام نشده است.

بلومبرگ روز سه‌شنبه ۲۰ مهرماه در گزارشی نوشت به گفته این مقام‌های مطلع، مورا طی چند روز اقامت در تهران، با مقام‌های جمهوری اسلامی گفت‌وگو می‌کند.

یک دیپلمات اروپایی در گفت‌وگو با نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار ایران اینترنشنال، خبر سفر مورا به تهران در روز پنجشنبه برای دیدار و صحبت با مقام‌ها و تیم جدید مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را تایید کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز با تایید برنامه سفر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، گفت: «این سفر روز پنج‌شنبه و برای ادامه رایزنی‌های دو طرف در خصوص روابط ایران و اتحادیه اروپا، افغانستان و برجام انجام می‌شود.»

پتر استانو، سخنگوی کمیسیون اروپا، از اظهارنظر درباره هرگونه برنامه سفر خودداری کرد. او با این حال گفت این بخشی از کار مقام‌ها برای دیدار با شرکا در سراسر جهان است.

سخنگوی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات هسته‌ای ایران اضافه کرد که جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا «بارها تاکید کرده که از سرگیری مذاکرات وین ضروری است» و وزیر خارجه ایران به او قول داده که این کشور فورا به مذاکرات بازگردد.

کشورهای غربی از جمله آمریکا هشدار داده‌اند که پنجره مذاکره با ایران درباره برنامه‌ هسته‌ای برای همیشه باز نیست.

مورا پیشتر برای شرکت در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به تهران سفر کرده بود که این سفر با انتقاد نهادهای حقوق بشری مواجه شد.

روز سه‌شنبه دفتر نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد نفتالی بنت هفته آینده در سوچی روسیه با ولادیمیر پوتین درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کند.

همچنین مقام‌های اسرائیلی به پایگاه خبری اکسیوس گفته‌اند نشست این هفته وزیران خارجه آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی فرصتی برای ابراز نگرانی‌های اسرائیل و امارات درباره برنامه هسته‌ای و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران خواهد بود

گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی است.

اسرائیل تاکید کرده اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند.

جهان‌نما
خلاصه خبرها
مستند کوتاه - پیمان ژنو

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید