دستور رئیسی برای «سالم‌سازی فضای مجازی» و تکمیل شبکه ملی اطلاعات

۱۴۰۰/۷/۲۰

ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به آنچه «هجمه دشمنان به فضای شخصی و اطلاعاتی کشور» خواند، به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات دستور داد تا با جدیت «شبکه ملی اطلاعات» را تکمیل و راه‌اندازی کنند.

رئیسی در عصر سه‌شنبه بیست و یکم مهر ماه در جلسه شورای عالی فضای مجازی با تاکید براینکه تکمیل و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات یک ضرورت است، به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دستور داد راهبری تکمیل شبکه ملی اطلاعات را با جدیت پیگیری کنند.

جمهوری اسلامی ایران از چندین سال پیش طرحی به نام «شبکه ملی اطلاعات» را دنبال می‌کند که هدف آن ایجاد یک شبکه غیروابسته به اینترنت جهانی در ایران است.

فعالان حقوق بشر و نهادهای مدافع آزادی بیان واطلاعات، این طرح را اقدامی برای محدودیت بیشتر در دسترسی مردم ایران به اینترنت می‌دانند.

دولت ایران تاکنون چندین بار مانور قطع اینترنت برگزار کرده است و در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ نیز دسترسی مردم ایران به اینترنت جهانی را برای ده روز قطع کرد.

ابراهیم رئیسی در جلسه سه‌شنبه شورای عالی فضای مجازی همچنین با اشاره به اینکه دشمنان به فضای شخصی و اطلاعاتی مردم و کشور هجمه می‌آورند، بر «لزوم سالم‌سازی و ایمن‌سازی فضای مجازی» تاکید کرد و افزود که غفلت در این زمینه از هیچ دستگاهی پذیرفتنی نیست.

دستور رئیسی برای شبکه ملی اطلاعات در حالی صادر شد که کمیسیون مشترک مجلس برای بررسی طرح محدودسازی فضای مجازی با عنوان «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» آغاز به کار کرده است.

مهرداد ویس‌کرمی، دبیر این کمیسیون، روز سه‌شنبه از عدم پخش علنی مذاکرات این کمیسیون خبر داد و دلیل آن را «خسته‌کننده بودن مذاکرات تخصصی برای مردم» عنوان کرد.

او گفت که پیشنهاد شده مذاکرات کمیسیون بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی ثبت و‌ ضبط شود و بعد از «حذف موارد زائد» اطلاع‌رسانی شود.

برخی نمایندگان مجلس در روزهای اخیر به اعتراض مردم نسبت به طرح محدودسازی فضای مجازی اشاره کردند و مرتضی آقاتهرانی، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: به علت اعمال اصل ۸۵ برای طرح محدودسازی فضای مجازی «از کاربران در یک روز ۲۰ هزار فحش به من داده شد.»

اعمال اصل ۸۵ به معنی آن است که این طرح در صحن علنی مجلس به رای گذاشته نمی‌شود و با تصویب یک کمیسیون و تایید شورای نگهبان به اجرا گذاشته خواهد شد.

از سوی دیگر بیژن نوباوه، نایب‌رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، مخالفان طرح محدودسازی فضای مجازی را افراد آزادی خواند که «فساد و فحشا» ایجاد می‌کنند و گفت آنها «یا اصلا طرح را نخوانده‌اند و اطلاعی از آن ندارند و یا کسانی هستند که در پازل دشمن بازی می‌کنند.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

انسان، زمین، فردا
امروز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید