نخست وزیر عراق از بازداشت مسئول امور مالی داعش خبر داد

۱۴۰۰/۷/۱۹

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق از بازداشت سامی جاسم یکی از رهبران بلندپایه داعش که مسئول امور مالی این گروه تروریستی و معاون پیشین ابوبکر البغدادی است، خبر داد.

الکاظمی روز دوشنبه در توییتی نوشت در حالی که نیروهای امنیتی عراق در حال محافظت از روند برگزاری انتخابات این کشور بودند، سرویس اطلاعاتی عراق طی «یکی از سخت‌ترین» عملیات اطلاعاتی در خارج از مرزهای عراق سامی جاسم را بازداشت کردند.

ابوبکر بغدادی دو سال پیش در حمله نیروهای ویژه آمریکا در شمال غربی سوریه کشته شد.

وزارت خارجه آمریکا در آن زمان برای اطلاعاتی که منجر به شناسایی محل استقرار رهبران داعش از جمله سامی جاسم شود، پاداش در نظر گرفت.

برنامه ضد تروریسم وزارت خارجه آمریکا برای اطلاعات درباره این رهبر داعش پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

نخست وزیر عراق اطلاعات بیشتری درباره محل دستگیری سامی جاسم ارائه نکرده است.

بر اساس بیانیه نیروهای امنیتی عراق، سامی جاسم محمد الجبوری از نزدیکان به رهبر فعلی داعش، ابو ابراهیم الهاشمی القرشی است.

در این بیانیه، مسئولیت او در داعش به عنوان «ناظر پرونده‌های مالی و اقتصادی» این گروه تروریستی اعلام شده است.

چهار سال پیش، مقام‌های وقت عراق از پیروزی در برابر داعش در این کشور خبر دادند، اما حملات پراکنده این گروه در قالب تیم‌های کوچک تروریستی در عراق همچنان ادامه داشته است.

آخرین حمله بزرگ داعش در عراق، در ماه ژوئیه گذشته روی داد که بازاری را در منطقه شیعه‌نشین بغداد هدف قرار داد و منجر به کشته شدن حدود سی نفر شد.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد که در اوایل سال جاری میلادی منتشر شد، داعش در مجموع ده هزار نیروی فعال در عراق و سوریه دارد.

اخبار
چهره‌ها - بلژیک
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید